fbpx
 

„Dostępny samorząd – granty”, czyli poprawa dostępu do usług publicznych JST dla osób ze szczególnymi potrzebami

21 kwietnia 2022by Katarzyna Krupicka

Od połowy 2021 roku trwa program, który finansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. Dzięki niemu można wziąć udział w pozyskaniu grantu na cele dotyczące poprawy dostępności usług jednostek samorządu terytorialnego dla osób, które mają szczególne potrzeby. Należą do nich także z niepełnosprawnościami. Jaki jest zakres programu, a także wymogi podczas składania wniosku?

O projekcie „Dostępny samorząd – granty”

Dofinansowanie ma na celu zwiększenie dostępności i poprawę usług publicznych, które są świadczone przez jednostki samorządu terytorialnego. Co ważne, projekt ten przeznaczony jest wyłącznie dla tego rodzaju usług, które skierowane są do osób ze szczególnymi potrzebami (również dla tych z niepełnosprawnościami). To właśnie dzięki „Dostępny samorząd – granty” jest szansa na wsparcie JST, aby spełniały konieczne wymogi dostępności (mówi o nich ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, Dz. U. z 2020 r., poz. 1062). Kwota, jaka została przeznaczona na ten cel w formie wydatków kwalifikowanych to niespełna 84,7 mln zł.

Założenia projektu

Przewidziano aż pięćset dwadzieścia grantów, których maksymalna wartość to 100 tys. zł. Ponadto, w puli znajduje się także sto osobnych grantów na dostosowania architektoniczne w znacznie większej skali, i w ich przypadku kwota ta wynosi maksymalnie 250 tys. zł. Wsparcie finansowe może pokryć całość wartości projektu, o ile nie przekracza ona 100 tys. zł. W przypadku gdy koszt ten będzie większy, wnioskodawca będzie musiał sfinansować jego część (w wysokości równowartości nim. 20 proc dofinansowania).

Należy jednak sprawdzić, jakie koszta mogą zostać uznane w ramach grantu. Należą do nich między innymi wydatki przeznaczone na rozwiązania architektoniczne budynku (wraz z instalacją urządzeń), aby umożliwiały dostęp do pomieszczeń, stworzenie przestrzeni komunikacyjnych wolnych od barier poziomych i pionowych oraz informacji wizualnych, głosowych lub dotykowych o rozkładzie pomieszczeń. Innymi kosztami, które zaliczają się do dofinansowania, jest przykładowo instalacja środków technicznych do obsługi osób słabo słyszących, zapewnienie możliwości ewakuacji dla osób ze szczególnymi potrzebami, czy udostępnienie na stronie internetowej JST informacji o działalności w formie pliku, który zawiera tekst odczytywany maszynowo, nagrania itp.

Składanie wniosków w ramach projektu

Dokumenty, które dotyczą naboru do projektu „Dostępny samorząd – granty” można składać do 30 września 2023 r. Każda jednostka samorządu terytorialnego może wypełnić i złożyć wniosek w formie elektronicznej (w tym celu uruchomiono specjalny generator wniosków). Warto także na bieżąco śledzić komunikaty dotyczące tego dofinansowania.

Pomoc ekspertów w zdobyciu grantu

W przypadku problemów z wypełnieniem lub złożeniem wniosku, specjaliści z Doradcy365 chętnie udzielą wsparcia. Wśród naszych ekspertów zasiadają wykwalifikowane osoby z zakresu koordynacji dostępności w jednostkach samorządu terytorialnego, które pomogą między innymi w przygotowaniu wszelkich potrzebnych dokumentów, doradzą w zakresie kosztów, które mogą zostać uznane w ramach grantu.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
inferm
logo miasto otwock
ford
logo rmf
logo business mind
logo białystok
bez tytułu
logo bytom
gmina grodzisk
gmina puck
sksm
logo dp
logo kopalnia muzeum nowa ruda
logo szpital tarnów
safedent
logo trzebińskie centrum kultury
logo chełmek
uw olsztyn
zachodniopomorski urząd wojewódzki w szczecinie
urząd pracy w gdyni
pup toruń
pup zielona góra
pup konin
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
nadleśnictwo lubliniec
nadleśnictwo syców
mind
logo uni rol krak
międzynarodowe centrum muzyki
logo medical inventi
związek banków polskich
logo eisa
logo cpbii
logo powiat strzeliński
logo czysta polska
logo polska wywiadownia gospodarcza
logo bak żywności
logo gfi
logo grupa image
logo epal
logo aet
edp
fitbit
croma
logo rosik
acana
mapa-zdrowia
spectrum
hanse
datart
Bez tytułu (1)
b3tech
logo setka
nerli
wes
ws
polkowicki
pcg
komfort
logo brs
logo nask
logo vorwerck
logo spectrum
logo soning stal
logo philipiak
logo pinus
logo ilc
logo cejs
logo fatro
logo tomgraf
logo zdrojowa hotels
logo marada autotransport
logo desmi
logo EnMS
zo-lesnica
jastech
fallwork
olwita
rpph ziębice
litoral baza nurkowa
górażdże
stowarzyszenie nil
seka
logo great polonia
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.

Phone