fbpx
 

Działalność gospodarcza – proste sposoby na dofinansowanie na start

11 marca 2021by Jagoda Kozik

Otwarcie własnej działalności gospodarczej to świetny krok w stronę osiągnięcia niezależności finansowej i zapewnienia sobie źródła dochodu. Najczęściej jednak świetny pomysł i skuteczny biznesplan nie wystarczą, żeby osiągnąć sukces na rynku – niezbędne są także pieniądze, które pozwolą pokryć koszty zakładania firmy. Gdzie ubiegać się o dofinansowanie na start działalności? Jakie możliwości mają przedsiębiorcy i od czego one zależą? Wyjaśniamy!

JEDNORAZOWA POMOC LUB POŻYCZKA NA START

Aby ubiegać się o jedną z tych form wsparcia, należy spełnić jeden główny warunek – zarejestrować się jako osoba bezrobotna.

Chętni do skorzystania z pożyczki na start w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” dodatkowo muszą spełniać jeden z następujących warunków – studiować na ostatnim roku studiów lub od czasu zakończenia ich edukacji (na szczeblu wyższym, średnim lub zawodowym) może minąć nie więcej niż 4 lata. W ramach tego programu oferowane są niskoprocentowe pożyczki (mniej niż 1% rocznie).

Beneficjenci jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej poza statusem bezrobotnego mogą także być absolwentami centrum integracji społecznej, klubów integracji społecznej lub mieć status opiekuna osoby niepełnosprawnej (pod warunkiem bycia bezrobotnym i poszukującym pracy). Pomoc finansowa przyznawana jest w formie bezzwrotnej dotacji. Dodatkowo, o środki można ubiegać się jedynie przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej.

FIRMY NA OBSZARACH WIEJSKICH

Osoby, które chciałyby otworzyć działalność gospodarczą na terenach wiejskich, poza dostępnymi dla wszystkich formami wsparcia mogą także skorzystać z Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zainteresowani przedsiębiorcy powinni mieć ubezpieczenie w KRUS i zajmować się rolnictwem – wtedy na rozpoczęcie działalności przysługuje premia na rozpoczęcie działalności w kwocie maksymalnie 100 tys. zł, a wniosek o wsparcie można złożyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Także dla zamieszkałych na wsi, ale nieplanujących pracy w rolnictwie jest szansa na dodatkowe środki – w urzędzie gminy należy zapytać o Lokalne Grupy Działania, które także przyznają środki w kwocie do 100 tys. zł.

DOTACJE UNIJNE NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI

Fundusze Europejskie dają przedsiębiorcom wiele możliwości, aby skorzystać z pomocy i rozpocząć dochodowy biznes. Udzielają wsparcia nie tylko w formie dotacji i pożyczek, ale także szkoleń, programów rozwojowych czy nawet zapewnienia miejsca do świadczenia pracy:

  • Firma dla młodych: w przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 30 roku życia, wsparcie polega na analizie predyspozycji i sytuacji zawodowej, a następnie dopasowaniu odpowiedniego planu działania. W pakiecie działań są środki na otwarcie własnej firmy w kwocie powyżej 20 tys. zł, a także szkolenia, porady zawodowe i doradztwo na pierwszym etapie prowadzenia działalności.
  • Wsparcie dla osób powyżej 30 lat: osoby, które ukończyły 30 lat, również mogą otrzymać wsparcie unijne, jednak muszą spełnić pewne warunki. Pomoc obejmuje mężczyzn po 50 roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, osoby o niskich kwalifikacjach zawodowych lub długotrwale bezrobotne. Podstawowa dotacja na rozpoczęcie działalności wynosi ponad 20 tys. zł. Osoby, które nie wpisują się w powyższe kryteria, także mogą starać się pozyskać wsparcie, jednak będzie ono przyznane w formie pożyczki – nierzadko wyższej w kwocie, ale zwrotnej.

Nieco inne zasady wsparcia unijnego obowiązują dla start-upów, czyli działalności wprowadzających na rynek innowacje, nowe technologie i rozwiązania. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z następujących form wsparcia:

  • Starter i BizNest – są to nowe instrumenty w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój, które oferują wsparcie tym podmiotom, które nie prowadzą działalności na żadnym rynku lub funkcjonują na dowolnym rynku od mniej niż 7 lat. W ramach programów przewidziana jest nie tylko bezpośrednia pomoc z funduszy wybranych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, ale też preinkubacja najciekawszych pomysłów na firmę.
  • „Platformy startowe dla nowych pomysłów” – jest to projekt w ramach Programu Operacyjnego Wschodnia Polska, w ramach którego można pozyskać finansowanie startupu. Aby wziąć udział w programie, należy mieć mniej niż 35 lat, innowacyjny pomysł na biznes i chęć otwarcia firmy we wschodniej Polsce (czyli województwie lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim). Projekt oferuje wsparcie m.in. finansowe, mentoringowe, coachingowe i
INNE FORMY WSPARCIA START-UPÓW

Rozwój start-upu niekoniecznie musi być wspierany przez dotacje unijne – także w Polsce mamy kilka programów, które mogą przyczynić się do otwarcia dochodowych, innowacyjnych przedsiębiorstw. Rozwiązaniem może być tzw. fundusz zalążkowy, czyli fundusz kapitału podwyższonego ryzyka. Rozwiązanie ma swoje plusy, ale i minusy. Niewątpliwą zaletą jest wsparcie finansowe oraz dostęp do rynków zbytu oraz kontaktów biznesowych inwestora. Należy jednak liczyć się z tym, że inwestor zechce ingerować w biznes oraz sprawować nad nim kontrolę, co może oznaczać nawet oddanie mu większości udziałów.

Podobną do funduszu zalążkowego instytucją są Anioły Biznesu, czyli osoby dysponujące kapitałem i chcące przeznaczyć go na finansowanie i wspieranie pomysłów innych przedsiębiorców. W zamian otrzymują one mniejszość udziałów w firmie. Aniołów warto poszukać w Instytucjach Otoczenia Biznesu.

To oczywiście nie wszystkie możliwości pozyskania dofinansowania na start firmy. Istnieje jeszcze np. inicjatywa JEREMIE, pozwalająca pozyskać środki przedsiębiorcom z niektórych województw (dolnośląskie, pomorskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, łódzkie i mazowieckie), finansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) czy crowdfunding – pozyskiwanie środków metodą zbiórki internetowej. Najważniejsze, aby dobrze przemyśleć charakter działalności, obszar działania i własną sytuację osobistą i zawodową, a następnie spróbować ubiegać się o odpowiednie wsparcie.

Warto także korzystać z pomocy firm doradczych, mających wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu środków dla swoich klientów. Specjaliści pracujący w tych firmach potrafią skutecznie dokonać analizy konkretnego przypadku oraz przebrnąć przez gąszcz biurokracji i zbierania dokumentów, aby skutecznie zawnioskować o pomoc. Sprawdź, czy możemy pomóc także Tobie.

Życzymy powodzenia wszystkim obecnym lub przyszłym przedsiębiorcom!

ZOSTAW DANE KONTAKTOWE

Nasi doradcy wkrótce do Ciebie się odezwą

https://doradcy365.pl/wp-content/uploads/2021/02/smiling-woman-headset-presentation-something-min-scaled.jpg

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365

Phone