fbpx
 

Kooperacja biznesu i nauki w celu opiniowania innowacji – o czym warto wiedzieć?

5 kwietnia 2022by Katarzyna Krupicka

Wiele projektów biznesowych wymaga konsultacji z jednostką naukową i wydania odpowiedniej opinii systemów innowacyjnych w nich wykorzystanych. Szczególnie w przypadku, kiedy przedsiębiorstwo ubiega się o dotację, której regulamin przewiduje dostarczenie takiego dokumentu, w celach rozważenia udziału w konkursie. O czym warto wiedzieć, przygotowując się do tego rodzaju przedsięwzięcia?

Poszukiwanie partnera naukowego w ramach kooperacji z firmą, w celu zaopiniowania innowacji, jest niezwykle ważne. Wiele projektów tego wymaga nie tylko w celu ich poprawnego zrealizowania, ale także, aby uzyskać, niekiedy pokaźną, dotację.

Niektóre konkursy, oferujące firmom dofinansowanie, zastrzegają to w regulaminie i zasadach zgłaszania się przedsiębiorstw. Dlatego, jeśli Twój biznes także potrzebuje wsparcia naukowego, warto rozejrzeć się za partnerstwem odpowiedniej i rzetelnej jednostki naukowej.

Współpraca  z naukowcami i odpowiedzialność bizesu

Szczególnie w przypadku firmy, która jest na rynku dość nowa, mogą pojawić się pewnego rodzaju problemy, dotyczące wyników badań. Najczęściej w takim wypadku okazuje się, że brakuje pozytywnych wyników, które potwierdzałyby działanie danego produktu. Wówczas, czasem wieloletnie, starania i praca wielu ludzi może iść na marne. W tym celu potrzebni są naukowcy. Ich wiedza i doświadczenie może sprawić, że nawet, kiedy dany preparat nie zadziała, jak trzeba, będą w stanie uzyskać z tego jakiś profit do przeprowadzenia kolejnych działań. Niekiedy są w stanie na bazie nieudanych badań poprowadzić je w zupełnie innym kierunku, bez konieczności rezygnacji z innowacyjnego projektu.

Przedsiębiorstwa są odpowiedzialne za to, co chcą wypuścić na rynek. Szczególnie, jeśli działają np. w branży medycznej, spożywczej czy technologicznej. Nie chodzi wyłącznie o kwestie finansowe, ale także o wiarygodność. I właśnie tutaj zespół naukowy jest w stanie odpowiednio kontrolować cały proces, aby na koniec wydać również stosowną opinię danej innowacji, nad którą wszyscy rzetelnie pracują.

Jak uniknąć porażki?

Często, kiedy brakuje udziału jednostki naukowej przy tworzeniu konkretnego projektu, który jej wymaga, może się okazać, że dany produkt lub usługa nie będzie odpowiednio funkcjonować. Co więcej, pieniądze przeznaczone na wewnętrzne badania bez udziału naukowców przepadną i konieczna będzie rezygnacja z dalszych prac.

Aby uniknąć tego rodzaju rozczarowań, warto pokusić się o kooperację ze specjalistami ze świata naukowego. To właśnie oni, w odpowiednim momencie, wyłapując pewne błędy już na wczesnym etapie oraz będą w stanie zmienić kierunek prowadzenia projektu, kiedy zauważą taką potrzebę. Dzięki temu można zyskać nie tylko trochę czasu, ale i funduszy – te ostatnie są przecież najważniejsze dla biznesu. W końcu nikt nie chce rezygnować z czegoś, co w efekcie mogłoby przynieść sukces, ale nie działa, bo brakuje fachowców, którzy odpowiednio pokierowaliby badaniami.

Wsparcie we współpracy z partnerem naukowym

Znalezienie jednostki naukowej w celu współpracy przy danym projekcie biznesowym nie jest aż tak trudne, niemniej może zająć trochę czasu. A z pewnością wymaga dodatkowego zaangażowania. Właśnie dlatego eksperci w Doradcy365 oferują pomoc w tym zakresie.

Nasi specjaliści są w stanie wesprzeć poszukiwania partnera ze świata nauki w zakresie kooperacji z Twoją firmą. Do ich kompetencji należy m.in. wskazanie odpowiedniego zespołu naukowego czy pomoc w nawiązaniu z nim współpracy. Ponadto mogą również wesprzeć przedsiębiorstwo, które ubiega się o dotację, poprzez znalezienie obiektu naukowego, który zaopiniuje koncepcję, która już powstała w ramach projektu. Opinia naukowa może się przydać także podczas podejmowania współpracy z kontrahentem czy inwestorem – być może to właśnie ona przekona ich do podjęcia współpracy na gruncie biznesowym i rozstrzygnie obawy dotyczące zainwestowania w produkt lub usługę.

Jeśli potrzebujesz konsultacji w sprawie tego rodzaju kooperacji, nasi eksperci udzielą Ci konsultacji online lub telefonicznie.

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.