fbpx
 

Obowiązki środowiskowe przedsiębiorców (bdo, kobize) – rozmowa z ekspertem

Corocznie przedsiębiorcy mają obowiązek dopełnić pewnych formalności związanych ze środowiskiem. W odpowiednich terminach należy złożyć sprawozdania, ale też zarejestrować się w bazach i urzędach. Jak zweryfikować, które środowiskowe obowiązki przedsiębiorców dotyczą właśnie Twojej firmy? Które branże są szczególnie obciążone? Na ten temat rozmawiamy z ekspertem ds. ochrony środowiska, Moniką Blezień-Ruszaj.

Jakie są główne obowiązki związane z ochroną środowiska, z którymi najczęściej muszą zmierzyć się przedsiębiorcy? Czy dotyczą one wszystkich przedsiębiorców produkujących odpady?

Po pierwsze, KOBiZE – czyli Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Temu obowiązkowi podlega każdy przedsiębiorca, który posiada przynajmniej jeden firmowy samochód, tankuje paliwo rozliczając je w kosztach firmowych lub w biurze ma zamontowaną klimatyzację. Zgodnie z art. 7 ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji podmiot korzystający ze środowiska, którego działalność powoduje emisje, jest zobowiązany każdego roku sporządzić raport dotyczący emisji gazów cieplarnianych. Termin na złożenie raportu przypada na koniec lutego, a obowiązek ten dotyczy ok. 95% przedsiębiorstw, mimo, że wiedza o KOBiZE wciąż jest niewielka wśród firm.

Drugą instytucją jest BDO – Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami. W tym przypadku sprawozdania składamy corocznie do Urzędu Marszałkowskiego. Terminy złożenia sprawozdań przypada na marzec (w 2020 roku wyjątkowo zostały przesunięte na wrzesień i październik ze względu na wdrażanie systemu BDO i pandemię koronawirusa). To, czy firma ma obowiązek sprawozdawczy w BDO, zależy od wielu czynników – czy wytwarza odpady, w jakiej ilości, jaki typ działalności prowadzi.

I jeszcze jedno – sprawozdania zawsze składamy za poprzedni rok. Oznacza to, że przedsiębiorca, który np. założył firmę niedawno, w 2020 roku, obowiązkowi podlega dopiero w 2021 roku.

Załóżmy zatem, że prowadzę sklep internetowy. Jak zatem zweryfikować, czy konkretny obowiązek dotyczy także mnie?

Jeśli chodzi o KOBiZE, należałoby wczytać się w Ustawę Prawo Ochrony Środowiska opublikowaną m. in. na stronie Sejmu. Jeśli firma posiada flotę samochodów lub choćby jedno auto służbowe – podlega obowiązkowi. Tak samo, jeśli w biurze jest zamontowana klimatyzacja. Pozostałe czynniki, mogące powodować obowiązek, należy wyszukać w aktach prawnych.

Łatwiej jest z BDO – w tym przypadku wystarczy wejść na stronę internetową dedykowaną dla systemu BDO i wypełnić krótką ankietę, która da nam odpowiedź, czy podlegamy obowiązkowi rejestracji a następnie sprawozdawczości.

Obowiązków względem ochrony środowiska może być natomiast więcej – wszystko bowiem zależy od specyfiki firmy. Polecam skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zweryfikują, jakim obowiązkom podlega firma.

Jakie branże najczęściej podlegają obowiązkom względem ochrony środowiska?

Jest ich mnóstwo i wszystko zależy od rodzaju prowadzonej działalności i konkretnej firmy. Istnieją natomiast branże, które są bardziej predysponowane niż inne. Są to między innymi komisy i warsztaty samochodowe (ze względu na użycie smarów, olejów), restauracje serwujące na wynos oraz sklepy (ze względu na użycie opakowań). Dotyczy to zarówno sklepów stacjonarnych, jak i internetowych.

Jakie sankcje są przewidziane dla przedsiębiorców, którzy nie dopełnią obowiązków względem ochrony środowiska?

Bardzo różne – należy wczytać się w konkretne ustawy. Są to kary administracyjne i finansowe. Należy pamiętać, że za brak wpisu do rejestru BDO kara pieniężna może wynieść nawet 1 mln zł.

Czy przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi w kwestii obowiązków środowiskowych?

Istnieje pewien rodzaj pomocy, o którym warto wspomnieć – jest to pomoc de minimis. Jest to forma wsparcia przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorstw. To forma wsparcia publicznego, której celem jest rozwój przedsiębiorstw, a objawiać może się ona m.in. zwolnieniami z podatków lub dotacjami na cele środowiskowe. Aby skorzystać z takiej pomocy, należy uzyskać zaświadczenie o pomocy od organu pobierającego daną opłatę, np. Urzędu Marszałkowskiego w przypadku BDO.

Zachęcam przedsiębiorców, którzy nie są pewni zakresu swoich obowiązków środowiskowych do korzystania z pomocy specjalistów przynajmniej w pierwszym roku działalności. Taka pomoc pomoże uniknąć kar, nieprzyjemnych formalności i da jasny obraz tego, jakie obowiązki posiada firma.

Dziękuję za rozmowę.

ZOSTAW DANE KONTAKTOWE

Nasi doradcy wkrótce do Ciebie się odezwą

https://doradcy365.pl/wp-content/uploads/2021/02/smiling-woman-headset-presentation-something-min-scaled.jpg

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
inferm
logo miasto otwock
ford
logo rmf
logo business mind
logo białystok
bez tytułu
logo bytom
gmina grodzisk
gmina puck
sksm
logo dp
logo kopalnia muzeum nowa ruda
logo szpital tarnów
safedent
logo trzebińskie centrum kultury
logo chełmek
uw olsztyn
zachodniopomorski urząd wojewódzki w szczecinie
urząd pracy w gdyni
pup toruń
pup zielona góra
pup konin
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
nadleśnictwo lubliniec
nadleśnictwo syców
mind
logo uni rol krak
międzynarodowe centrum muzyki
logo medical inventi
związek banków polskich
logo eisa
logo cpbii
logo powiat strzeliński
logo czysta polska
logo polska wywiadownia gospodarcza
logo bak żywności
logo gfi
logo grupa image
logo epal
logo aet
edp
fitbit
croma
logo rosik
acana
mapa-zdrowia
spectrum
hanse
datart
Bez tytułu (1)
b3tech
logo setka
nerli
wes
ws
polkowicki
pcg
komfort
logo brs
logo nask
logo vorwerck
logo spectrum
logo soning stal
logo philipiak
logo pinus
logo ilc
logo cejs
logo fatro
logo tomgraf
logo zdrojowa hotels
logo marada autotransport
logo desmi
logo EnMS
zo-lesnica
jastech
fallwork
olwita
rpph ziębice
litoral baza nurkowa
górażdże
stowarzyszenie nil
seka
logo great polonia
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.

Phone