Pod koniec stycznia ma wystartować nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów „Internacjonalizacja MŚP” realizowanych w ramach Działania 1.3 „Wsparcie MŚP – dotacja” Programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. Poza tym konkursem w 2024 roku realizowane będą także dwa inne typy projektów: „Wdrożenia prac B+R, innowacji przez MŚP” oraz „Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji”. W ramach tego działania podkarpaccy przedsiębiorcy będą mogli otrzymać nawet ponad 2 mln zł!
Cel programu
Program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 to program regionalny, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, stanowiący wsparcie dla dalszego dynamicznego rozwoju społeczno-gospodarczego województwa, a przede wszystkim poprawy jakości życia jego mieszkańców.
Priorytet „Konkurencyjna i cyfrowa gospodarka” to bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa dzięki wspieraniu innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej oraz regionalnej łączności cyfrowej.
Cel ten realizowany jest m. in. poprzez Działanie 1.3, które obejmuje wzmacnianie trwałego wzrostu i konkurencyjności MŚP oraz tworzenie miejsc pracy w MŚP, w tym poprzez inwestycje produkcyjne, w szczególności poprzez realizację następujących projektów:
- Wdrożenia prac B+R, innowacji przez MŚP.
- Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji.
- Wsparcie MŚP w wejściu na rynki zagraniczne.
- Internacjonalizacja MŚP.
Dla kogo wsparcie?
Dofinansowanie w ramach działania jest skierowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z województwa podkarpackiego, które prowadziły działalność gospodarczą w sposób zorganizowany i ciągły, na co najmniej:
- 24 miesiące przed dniem ogłoszenia naboru – w przypadku projektów „Wdrożenia prac B+R, innowacji przez MŚP”;
- 12 miesięcy przed dniem ogłoszenia naboru – na przygranicznym obszarze funkcjonalnym na zewnętrznej granicy UE* – w przypadku projektów „Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji”;
- 24 miesiące przed dniem ogłoszenia naboru – w przypadku projektów „Internacjonalizacja MŚP”.
* Przygraniczny obszar funkcjonalny na zewnętrznej granicy UE z Ukrainą obejmuje 43 gminy:
Baligród, Bircza, Chłopice, Cieszanów, Cisna, Czarna, Dubiecko, Dydnia, Fredropol, Horyniec-Zdrój, m. Jarosław, Jarosław, Krasiczyn, Krzywcza, Laszki, Lesko, Lubaczów, m. Lubaczów, Lutowiska, Medyka, Narol, Oleszyce, Olszanica, Orły, Pawłosiów, Pruchnik, Przemyśl, m. Przemyśl, Radymno, m. Radymno, Rokietnica, Roźwienica, Sanok, m. Sanok, Solina, Stary Dzików, Stubno, Tyrawa Wołoska, Ustrzyki Dolne, Wiązownica, Wielkie Oczy, Zagórz, Żurawica.
Na co można przeznaczyć wsparcie?
W ramach działania można otrzymać dofinansowanie na realizację w/w projektów, w tym:
- Wdrożenia prac B+R, innowacji przez MŚP.
Wsparcie w zakresie wdrożenia badań mających na celu wytworzenie innowacyjnych produktów/ usług oraz wprowadzenie nowych procesów produkcyjnych (w tym rozwiązań z zakresu GOZ czy Przemysłu 4.0), a także na usługi doradcze (jako element kompleksowego projektu).
- Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji.
Wsparcie MŚP w zakresie projektów inwestycyjnych w tym m. in. inwestycje produkcyjne, polegające na zwiększeniu mocy produkcyjnych, rozbudowie zakładów, dywersyfikacji produktów/usług, zmianie sposobu produkcji/świadczenia usług, które prowadzą do wzrostu rozwoju oraz konkurencyjności MŚP na rynku regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
- Internacjonalizacja MŚP.
Wsparcie kompleksowych działań mających na celu wsparcie przedsiębiorcy w diagnozie jego potencjału w zakresie internacjonalizacji, przygotowaniu przedsiębiorstwa i jego oferty pod kątem eksportu oraz aktywnego poszukiwania partnerów biznesowych w celu wprowadzenia produktów na wybrane rynki zagraniczne.
Projekty związane będą z dostosowaniem m.in. procesów/produktów/usług/systemu dystrybucji do wymagań nowych klientów, przepisów i norm obowiązujących w krajach, do których kierowana będzie oferta oraz nakłady inwestycyjne niezbędne do wprowadzenia zmian organizacyjnych wewnątrz firmy, w celu przygotowania jej do internacjonalizacji działalności.
Możliwy będzie również udział w różnego rodzaju wydarzeniach (targach, imprezach wystawienniczych) jako dodatkowy element projektu ściśle związany z realizacją strategii internacjonalizacji, a także możliwość wsparcia doradztwa (jako elementu projektu).
Dodatkowe kryteria
W ramach typu „Wdrożenia prac B+R, innowacji przez MŚP” realizowane projekty muszą wpisywać się w Regionalne Inteligentne Specjalizacje:
- Lotnictwo i kosmonautyka,
- Motoryzacja,
- Informacja i telekomunikacja,
- Jakość życia.
W ramach typu „Internacjonalizacja MŚP” dofinansowaniu podlegać będą projekty obejmujące kompleksowe działania mające na celu wsparcie MŚP w wejściu na co najmniej jeden nowy rynek zagraniczny, przy czym przedmiotem projektu nie może być działalność handlowa (handel wyrobami lub usługami obcymi).
Ile można uzyskać wsparcia?
Maksymalny poziom dofinansowania wynosi do 70% kosztów kwalifikowanych w zależności od typu projektu i wielkości przedsiębiorstwa.
Łączny budżet dla wszystkich projektów w najbliższych naborach to ponad 106 mln zł (słownie: sto sześć milionów złotych).
Nabór wniosków
Organizatorem naborów w konkursach „Wsparcie MŚP – dotacja” jest Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Wnioski o przyznanie pomocy składa się wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji WOD2021.
Najbliższe nabory zaplanowano w następujących terminach:
- Projekty „Wdrożenia prac B+R, innowacji przez MŚP” – od 1 marca 2024 r. do 15 kwietnia 2024 r.
- Projekty „Wsparcie rozwoju i konkurencyjności MŚP w formie dotacji” – od 1 września 2024 r. do 30 września 2024 r.
- Projekty „Internacjonalizacja MŚP” – od 12 do 31 sierpnia 2024 r.
Po więcej informacji zapraszamy na poniższą stronę: https://doradcy365.pl/dotacje-ulgi-i-subwencje/wsparcie-podkarpackich-msp/
Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu