Zrównoważona mobilność miejska w Polsce Wschodniej

5 stycznia 2024by Joanna Pohl
Podmioty z Polski Wschodniej, w szczególności miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze oraz inne miasta subregionalne z podregionów z najwyższą kumulacją gmin zmarginalizowanych, z przedziału 50-100 tys. mieszkańców, już w kwietniu będą mogły starać się o dofinansowanie w konkursie „Zrównoważona mobilność miejska”. W ramach działania wsparcie otrzymają projekty z zakresu ekologicznych, zintegrowanych systemów mobilności miejskiej (obejmujących transport miejski i aktywne formy mobilności), przyczyniające się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, hałasu i zwiększenia efektywności przemieszczania się w miastach i ich obszarach funkcjonalnych. Konkurs realizowany będzie w ramach Działania 3.1 programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.
Cel programu

Celem Działania 3.1 jest wspieranie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej jako elementu transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.

W ramach najbliższego naboru wsparcie otrzymają projekty z zakresu ekologicznych, zintegrowanych systemów mobilności miejskiej (obejmujących transport miejski i aktywne formy mobilności), przyczyniające się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń, hałasu i zwiększenia efektywności przemieszczania się w miastach i ich obszarach funkcjonalnych.

Dla kogo wsparcie?

Dofinansowanie w ramach działania 3.1 jest skierowane do podmiotów z terenu Polski Wschodniej – średnich miast (ustawowo zobligowani organizatorzy transportu miejskiego), tj.:

  • woj. Lubelskiego: Chełm, Zamość, Biała Podlaska;
  • woj. Podlaskiego: Łomża, Suwałki;
  • woj. Podkarpackiego: Przemyśl, Stalowa Wola, Mielec;
  • woj. Świętokrzyskiego: Ostrowiec Świętokrzyski;
  • woj. Warmińsko-Mazurskiego: Ełk;
  • woj. Mazowieckiego: Siedlce, Ostrołęka.

oraz:

  • ww. miasta działające na podstawie porozumienia zawartego z jednostkami samorządu terytorialnego położonymi w miejskim obszarze funkcjonalnym;
  • związki i stowarzyszenia utworzone przez ww. miasta oraz jednostki samorządu terytorialnego zlokalizowane w miejskim obszarze funkcjonalnym.
Na co można przeznaczyć wsparcie?

W ramach działania będzie można otrzymać dofinansowanie na:

  • zakup bezemisyjnego taboru tramwajowego, trolejbusowego lub autobusowego (pojazdy z napędem elektrycznym lub wodorowym);
  • budowę, przebudowę i modernizację infrastruktury na potrzeby transportu miejskiego i komplementarnych form mobilności, w tym w szczególności:
    • w zakresie infrastruktury transportu (np. stacje ładowania pojazdów elektrycznych, stacje tankowania wodoru, infrastruktura OZE, linie i pętle tramwajowe lub trolejbusowe, pętle autobusowe, wiaty z aktywną informacją pasażerską, zaplecze techniczne do obsługi taboru, infrastruktura punktowa np. przystanki, wysepki, centra przesiadkowe; dworce intermodalne, strefy czystego transportu), w tym dostosowanie jej do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się i osób z niepełnosprawnościami,
    • inwestycje ograniczające indywidualny ruch zmotoryzowany z preferencją dla ruchu pieszego i rowerowego lub komunikacji zbiorowej, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa uczestników ruchu, w szczególności w centrach miast (np. stojaki, wiaty rowerowe, stacje samoobsługowej naprawy rowerów; ciągi rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe, przejścia dla pieszych, chodniki, sygnalizacja świetlna, azyle dla pieszych, dedykowane pasy ruchu dla komunikacji zbiorowej);
  • digitalizację systemu mobilności w miastach i ich obszarach funkcjonalnych (np. ITS, wspólne bilety, informacja i planowanie podróży, powiązane z wdrażaniem integracji taryfowej oraz koncepcji „Mobilność jako usługa”, system parkingowy, strefy czystego transportu).
Ile można uzyskać wsparcia?

Maksymalny poziom dofinansowania będzie wynosić do 85% wydatków kwalifikowalnych.

Budżet konkursu to 100 mln zł (słownie: sto milionów złotych).

Nabór wniosków

Organizatorem naborów w konkursie „Zrównoważona mobilność miejska” jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wnioski o przyznanie pomocy składa się wyłącznie w formie elektronicznej w generatorze wniosków LSI, a termin składania wniosków zaplanowano od 12 kwietnia 2024 r. do 27 czerwca 2024 r.

Po więcej informacji zapraszamy na poniższą stronę: https://doradcy365.pl/dotacje-ulgi-i-subwencje/zrownowazona-mobilnosc-miejska-w-polsce-wschodniej/

Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
logo miasto otwock
ford
logo rmf
bez tytułu
logo dp
logo trzebińskie centrum kultury
uw olsztyn
pup toruń
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
logo uni rol krak
vicotel
Dane naszej firmyDORADCY 365 Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365