fbpx
 

Wyniki 1 naboru Ścieżki Smart dla MŚP

23 października 2023by Joanna Pohl
W zeszłym tygodniu poznaliśmy wyniki pierwszego naboru wniosków do programu „Ścieżka SMART” realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Działanie ma na celu zwiększenie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw. Wnioski były przyjmowane do 9 maja 2023 r., a o dofinansowanie mogli ubiegać się wyłącznie mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Po ponad pięciu miesiącach oceny merytorycznej pozytywną ocenę otrzymało zaledwie 198 projektów spośród złożonych wniosków, z czego aż 1298 zostało odrzuconych. Skuteczność naboru wyniosła więc niecałe 13%. Co ważne pozytywna ocena projektu nie jest równoznaczna z zawarciem umowy i udzieleniem dofinansowania, dlatego jest możliwe, że ostateczna liczba projektów, które otrzymają dofinansowanie ulegnie jeszcze zmniejszeniu.

Tak niskie wyniki naboru to efekt kilku czynników. Przede wszystkim był to pierwszy konkurs uruchomiony po długiej przerwie, a w tym czasie nie było innych programów krajowych, które oferowałyby podobne wsparcie. Także znaczący budżet programu mógł wywołać wrażenie, że dofinansowanie otrzyma wiele projektów, co mogło wpłynąć na ich jakość i innowacyjność.

Dla przypomnienia „Ścieżka SMART” to wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które planują rozwój poprzez prowadzenie prac B+R lub ich wdrażanie. Wprowadzane rozwiązania wynikające z prac B+R muszą stanowić nowość w skali krajowej.

Niestety w pierwszym naborze odrzuconych zostało wiele bardzo ciekawie, innowacyjnie brzmiących projektów, jak np. „Opracowanie zintegrowanego detektora dwubarwnego o wysokiej czułości z elektrycznie odseparowanymi kanałami dla zastosowań w aplikacjach przemysłowych i medycznych”, „Żywa Woda – narzędzie do walki ze zmianami klimatu i środowiska oraz do zarządzania środowiskiem”, „Opracowanie inteligentnego systemu sterowania w pętli zamkniętej dla bionicznej protezy dłoni i internacjonalizacja produktów”, itp.

Projekty zgłaszane do dofinansowania muszą obowiązkowo obejmować co najmniej jeden z modułów: B+R lub wdrożenie innowacji. Pozostałe moduły (infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, kompetencje oraz internacjonalizacja) mają charakter fakultatywny.

Na chwilę obecną, do 15 listopada 2023 r. przyjmowane są wnioski w drugim naborze „Ścieżka SMART”, w którym budżet wynosi 890 mln zł).

Każdy Wnioskodawca otrzyma szczegółowa ocenę, którą warto przeanalizować i złożyć ewentualne odwołanie lub protest w sprawie wyniku oceny.

Eksperci marki Doradcy365 oferują kompleksową pomoc w przygotowaniu wniosków aplikacyjnych, a także w dostosowaniu wniosku do wymogów konkursu i jego ponowne złożenie oraz w złożeniu protestu w sprawie wyniku oceny (Wnioskodawcy mają na to 14 dni od otrzymania pisma z informacją o odrzuceniu projektu).

Nasi doradcy mogą pomóc w przeanalizowaniu dokumentacji, kryteriów oraz w wyszukaniu argumentów przemawiającym za pozytywną oceną wniosku. Z naszej praktyki wynika, że podmioty, które składają odwołania są w 30-50% bardziej skuteczne, aczkolwiek zależy to także od pierwotnej wersji wniosku – jeśli faktycznie błędnie ujęto pewne założenia lub nie opisano ich zgodnie z instrukcją – wówczas protest może nie być zasadny.

Więcej informacji na poniższej stronie: https://doradcy365.pl/dotacje-ulgi-i-subwencje/odwolanie-od-negatywnej-oceny-wniosku/

Skorzystaj z naszej pomocy już dziś i uzyskaj wsparcie.

Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu

Nasi Klienci
Zaufali nam

logo lasy państwowe
logo uni przyr wroc
logo warszawa
lot crew
gmina smołdzino
inferm
logo miasto otwock
ford
logo rmf
logo business mind
logo białystok
bez tytułu
logo bytom
gmina grodzisk
gmina puck
sksm
logo dp
logo kopalnia muzeum nowa ruda
logo szpital tarnów
safedent
logo trzebińskie centrum kultury
logo chełmek
uw olsztyn
zachodniopomorski urząd wojewódzki w szczecinie
urząd pracy w gdyni
pup toruń
pup zielona góra
pup konin
logo lp piła
nadleśnictwo krotoszyn
nadleśnictwo lubliniec
nadleśnictwo syców
mind
logo uni rol krak
międzynarodowe centrum muzyki
logo medical inventi
związek banków polskich
logo eisa
logo cpbii
logo powiat strzeliński
logo czysta polska
logo polska wywiadownia gospodarcza
logo bak żywności
logo gfi
logo grupa image
logo epal
logo aet
edp
fitbit
croma
logo rosik
acana
mapa-zdrowia
spectrum
hanse
datart
Bez tytułu (1)
b3tech
logo setka
nerli
wes
ws
polkowicki
pcg
komfort
logo brs
logo nask
logo vorwerck
logo spectrum
logo soning stal
logo philipiak
logo pinus
logo ilc
logo cejs
logo fatro
logo tomgraf
logo zdrojowa hotels
logo marada autotransport
logo desmi
logo EnMS
zo-lesnica
jastech
fallwork
olwita
rpph ziębice
litoral baza nurkowa
górażdże
stowarzyszenie nil
seka
logo great polonia
Właścicielem marki DORADCY365
jest CERES-HOLDING Sp. z o.o.
53-135 Wrocław
ul. Januszowicka 5

Obsługujemy Klientów z całej Polski
Jesteśmy po toaby odciążyć Cię od biurokratycznych procedur
Bądż na bieżąco Zaobserwuj nas w mediach społecznościowych

Copyright DORADCY365.

Phone