Zobacz, jakie to proste!
Nasi doświadczeni eksperci szybko wstępnie przeanalizują Twoją sytuację w zakresie dokumentacji technicznej obiektu na podstawie dostarczonych dokumentów.
Doradzimy Ci w zakresie przepisów prawa oraz konieczności uzyskania postanowienia o warunkach ochrony przeciwpożarowej.
Napiszemy Ci, jakich dokładnie informacji potrzebujemy od Ciebie do wniosku o wydanie postanowienia o warunkach ochrony przeciwpożarowej.
Na każdym etapie możesz również skorzystać z pomocy naszego eksperta.
Ile to potrwa?
Jeśli sprawnie odpowiesz nam na kilka prostych pytań, całą usługę wykonamy nawet w ciągu 1-3 dni roboczych.
Gwarancja rzetelności
Przygotowywanie wniosków o wydanie postanowienia o warunkach ochrony przeciwpożarowej to nasza codzienność. Dla nas nie ma w tym nic skomplikowanego, dlatego spokojnie możesz nam zaufać. Dajemy Ci 100% gwarancję poprawności merytorycznej naszych usług.
Jak zacząć?
Skontaktuj się z nami! Jak wolisz – telefonicznie lub e-mailowo. Podaj nam dane kontaktowe do Ciebie i Twojej firmy (nazwa, adres, NIP, województwo i nr telefonu). Nasze dane kontaktowe znajdziesz na dole strony. Doradcy z Biura Obsługi Klienta wyślą Ci pisemną ofertę z zakresem naszej usługi, ceną oraz informacją o dalszej ścieżce postepowania. Czekamy zatem na kontakt od Ciebie!
Postanowienia o warunkach ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów jest dokumentem, który uzgadnia operat przeciwpożarowy z właściwym komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej.
Uzgadniając warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów, komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej może:
Postanowienie o warunkach ochrony przeciwpożarowej wraz z operatem ppoż. jest niezbędne do wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów.
Do wydania postanowienia o warunkach ochrony przeciwpożarowej niezbędne jest opracowanie OPERATU PRZECIWPOŻAROWEGO, który mogą opracować wyłącznie osoby uprawnione tj.:
Operat przeciwpożarowy określa wymagania wynikające z warunków ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów.
Pozwolenie na wytwarzanie odpadów jest wydawane dopiero po przeprowadzeniu przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej kontroli instalacji lub jej części lub obiektu budowlanego lub jego części, w tym miejsc magazynowania odpadów, w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz w zakresie zgodności z warunkami ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w operacie przeciwpożarowym. Kontrolę taką przeprowadza się na wniosek organu wydającego decyzję.
Operat przeciwpożarowy musi zawierać m. in.:
Podstawą prawną postanowienia o warunkach ochrony przeciwpożarowej jest ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21). Ustawa ta określa zasady wydawania postanowienia o warunkach ochrony przeciwpożarowej.
Pełny tekst ustawy:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20130000021/U/D20130021Lj.pdf
Zgodnie z art. 183c ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska postanowienie o warunkach ochrony przeciwpożarowej jest wymagane do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów.
Jakie sankcje karne grożą podmiotom zobowiązanym do uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów za działanie niezgodne z przepisami?
Zgodnie z art. 351 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska przedsiębiorca eksploatujący instalację działającą bez pozwolenia lub naruszającą jego postanowienia podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.
Kontrolowaniem przepisów o ochronie środowiska i wymierzaniem kar zajmuje się wojewódzki inspektor ochrony środowiska.
Zgodnie z art. 367 ust. 1 w/w ustawy podmiot ten może w drodze decyzji wstrzymać użytkowanie instalacji, w szczególności gdy właściciel instalacji notorycznie uchyla się przed wypełnieniem obowiązku zgłoszenia wytwarzania odpadów lub łamie jego postanowienia.
Eksploatacja instalacji bez wymaganego pozwolenia powoduje także podwyższenie opłaty za korzystanie ze środowiska o 500 proc.
Prosimy o kontakt z naszymi Doradcami (telefonicznie lub emaliowo) – zapytają oni Państwa o profil działalności i doradzą właściwą ścieżkę postepowania. Nasza usługa zawiera w sobie profesjonalną weryfikację podlegania obowiązkom uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów
Jeśli otrzymamy potrzebne dane, to zazwyczaj dokumentacja jest gotowa w ciągu 1-3 dni roboczych.
Możesz skorzystać z naszej kompleksowej usługi, w ramach której nasz ekspert ds. ochrony środowiska zweryfikuje, czy Twoja firma podlega obowiązkom uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów.
Analiza konieczności uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów pozwoli Ci: