Województwo pomorskie, malowniczo położone nad brzegiem Morza Bałtyckiego, to region o bogatej historii i kulturze, a także prężnie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Atrakcyjne położenie geograficzne oraz dostęp do wykwalifikowanych kadr sprawiają, że Pomorze staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do prowadzenia i rozwijania działalności biznesowej.
Aby jeszcze bardziej wesprzeć przedsiębiorców w ich dążeniach do rozwoju, uruchomiono szereg programów dotacyjnych, skierowanych do firm z różnych branż. Dostępne dotacje unijne i krajowe to realna szansa na pozyskanie dodatkowych środków na inwestycje, nowe technologie, tworzenie miejsc pracy oraz działania proekologiczne.
Współpracując z nami zyskujesz ogrom czasu! Nasi eksperci przeglądają około 120 stron www. dziennie, szukając odpowiednich rozwiązań dotacyjnych. Oprócz tego, nawiązują stałe współprace z Grantodawcami, zyskując informacje o naborach „z pierwszej ręki”.
Podmioty z województwa pomorskiego w latach 2023-2027 mogą skorzystać z programów regionalnych (wojewódzkich), krajowych oraz lokalnych, o których szczegółowe informacje prezentujemy w dalszej części.
W ramach naszych usług nasz Doradca:
Udzielimy także odpowiedzi na Twoje pytania oraz przedstawimy Ci ofertę naszej pomocy na dalszym etapie (np. w zakresie pomocy w wypełnieniu wniosku).
Jednak największą zaletą współpracy z nami jest Twój spokój ducha, bo z nami nie przegapisz szansy na zdobycie dodatkowych środków na otwarcie Twojej firmy!
Dotacje w woj. pomorskim udzielane są na szereg działań związanych z rozwojem biznesu. Program Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 oferuje szeroki wachlarz dotacji dla firm działających w regionie. Dofinansowanie można uzyskać na różnego rodzaju projekty związane z rozwojem biznesu, m.in.:
Dodatkowo, przedsiębiorcy mogą skorzystać z innych form wsparcia, takich jak:
Lista możliwego przeznaczenia środków z dotacji jest bardzo długa i różni się w zależności od wybranego programu, najczęściej można ją znaleźć w regulaminie danego konkursu.
Dofinansowanie można najczęściej przeznaczyć m.in. na:
Pomorscy przedsiębiorcy mogą skorzystać z szerokiego wachlarza programów dotacyjnych, zarówno ogólnopolskich, jak i regionalnych. Do najważniejszych z nich należą m. in.:
Główne obszary wsparcia przedsiębiorców podlegające dofinansowaniu to m.in.:
W poprzedniej perspektywie finansowej maksymalne wsparcie dla województwa pomorskiego wynosiło 35% – w obecnej intensywność wsparcia zmalała o 5 pp. i wynosi 30%.
* Maksymalne intensywności pomocy na obszarach nią objętych, można zwiększyć o 10 pp. w przypadku inwestycji średnich przedsiębiorstw i o 20 pp. w przypadku inwestycji małych przedsiębiorstw.
Program Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 to unikatowa szansa na pozyskanie dofinansowania dla firm i instytucji działających na terenie województwa pomorskiego. Łączna kwota przeznaczona na ten program wynosi prawie 1,8 mld euro, co czyni go jednym z największych programów regionalnych w Polsce.
Na tą kwotę składa się ponad 1,254 mld euro pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ponad 500 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego +.
Środki z EFRR będą przeznaczone głównie na projekty z zakresu ochrony środowiska, efektywności energetycznej, infrastruktury transportowej, innowacji, przedsiębiorczości, cyfryzacji, a także edukacji, rynku pracy, spraw społecznych, ochrony zdrowia, kultury i turystyki. Z kolei środki z EFS+ wspierać będą w całości projety związane ze sprawami społecznymi.
W ramach programu realizowane będą także Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) oraz Zintegrowane Porozumienia Terytorialne (ZPT), czyli specjalne wsparcie skierowane do miast i ich obszarów funkcjonalnych przyczyniające się do lepszego wykorzystania ich potencjałów. Finansowanie ukierunkowane jest na projekty zdiagnozowane w ramach porozumień jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład obszaru funkcjonalnego oraz Zarządu Województwa Pomorskiego.
W ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza wsparcie otrzymają projekty realizujące cele wspólnej polityki:
Wsparcie koncentruje się w obszarach:
Program obejmuje 9 osi priorytetowych:
Innowacje i badania:
Przedsiębiorczość:
Cyfryzacja:
Inwestycje:
Działalność proekologiczna:
Turystyka i kultura:
Wsparcie dla MŚP:
Włączenie społeczne:
Edukacja i kapitał ludzki:
Transport:
Administracja publiczna:
Priorytet FEPM.01 Fundusze europejskie dla konkurencyjnego i inteligentnego Pomorza
Priorytet FEPM.02 Fundusze europejskie dla zielonego Pomorza
Priorytet FEPM.03 Fundusze europejskie dla mobilnego Pomorza
Priorytet FEPM.04 Fundusze europejskie dla lepiej połączonego Pomorza
Priorytet FEPM.05 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFS+)
Priorytet FEPM.06 Fundusze europejskie dla silnego społecznie Pomorza (EFRR)
Priorytet FEPM.07 Fundusze europejskie dla Pomorza bliższego obywatelom (EFRR),
Priorytet FEPM.08 Priorytet pomocy technicznej (EFS+)
Priorytet FEPM.09 Priorytet pomocy technicznej (EFRR)
Program jest skierowany do:
W 2024 r. pomorscy przedsiębiorcy będą mogli pozyskać środki finansowe wyłącznie w ramach priorytetu 5., m.in. w ramach następujących działań:
Celem konkursu „Aktywne i zdrowe starzenie się” jest wspieranie dostosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględnia zagrożenia dla zdrowia.
W ramach działania wspierane będą następujące typy projektów:
Dofinansowanie mogą otrzymać:
W obszarze aktywnego i zdrowego starzenia się wspierane będą działania przyczyniające się do wydłużenia aktywności zawodowej mieszkańców województwa, rozwijania ich kompetencji samodzielnego i efektywnego zarządzania własnym zdrowiem, a także wzrostu świadomości roli profilaktyki i zdrowego trybu życia w zapobieganiu chorobom.
Działania będą obejmować:
W odniesieniu do typów projektów nr 1 i 2 realizowane będą w szczególności projekty w formule regionalnego programu zdrowotnego (RPZ).
Preferowane będą projekty:
Najbliższy nabór dla projektów typu 3. zaplanowano od 21 czerwca do 31 lipca 2024 r.
Działanie „Adaptacyjność pracowników i pracodawców” ma na celu wspieranie dostosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględnia zagrożenia dla zdrowia.
W ramach działania realizowane będzie wsparcie procesów dostosowania organizacji pracy do potrzeb pracodawców i ich pracowników, a także do nowych wyzwań rozwojowych i cywilizacyjnych, w tym związanych z obszarem zielonej gospodarki oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.
O dofinansowanie będą mogły ubiegać się:
Działanie ukierunkowane będzie na wspieranie procesów dostosowania organizacji pracy do potrzeb pracodawców i ich pracowników, a także do nowych wyzwań rozwojowych i cywilizacyjnych, w tym związanych z obszarem zielonej gospodarki oraz gospodarki o obiegu zamkniętym m.in. poprzez:
Preferowane będą projekty ukierunkowane na osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj. osoby w wieku 55 lat i więcej, z niepełnosprawnościami, o niskich kwalifikacjach zawodowych oraz kobiety.
Najbliższy nabór zaplanowano od 26 kwietnia do 5 czerwca 2024 r.
Działanie „Kształcenie ustawiczne” ma na celu wspieranie uczenia się przez całe życie, w szczególności elastycznych możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji dla wszystkich, z uwzględnieniem umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych, lepsze przewidywanie zmian i zapotrzebowania na nowe umiejętności na podstawie potrzeb rynku pracy, ułatwianie zmian ścieżki kariery zawodowej i wspieranie mobilności zawodowej.
W ramach działania realizowane będą następujące typy projektów:
O dofinansowanie będą mogły ubiegać się:
Preferowane będą projekty:
Najbliższy nabór w ramach projektów typu 1. zaplanowano od 29 maja do 10 lipca 2024 r.
Celem konkursu „Usługi społeczne i zdrowotne” jest zwiększanie równego i szybkiego dostępu do dobrej jakości, trwałych i przystępnych cenowo usług, w tym usług, które wspierają dostęp do mieszkań oraz opieki skoncentrowanej na osobie, w tym opieki zdrowotnej; modernizacja systemów ochrony socjalnej, w tym wspieranie dostępu do ochrony socjalnej, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i grup w niekorzystnej sytuacji; poprawa dostępności, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, skuteczności i odporności systemów ochrony zdrowia i usług opieki długoterminowej.
W ramach działania wspierane będą następujące typy projektów:
Dofinansowanie mogą otrzymać:
W zakresie realizacji regionalnych programów polityki zdrowotnej, a także spersonalizowanych usług zdrowotnych, w tym na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, interwencja będzie prowadzona na terenie całego województwa.
W zakresie realizacji przedsięwzięć zintegrowanych interwencja będzie prowadzona na terenie województwa pomorskiego, z wyłączeniem obszarów uprawnionych do wsparcia w ramach Działania 5.18. Usługi społeczne i zdrowotne – ZIT na terenie obszaru metropolitalnego.
W ramach projektów typu 1. realizowane będzie wsparcie mające na celu zwiększenie dostępu do zdeinstytucjonalizowanych, zindywidualizowanych i zintegrowanych usług społecznych, świadczonych w lokalnej społeczności, w oparciu o diagnozę sytuacji problemowej, m.in. poprzez:
W ramach projektów typu 2. realizowane będzie wsparcie mające na celu zwiększenie dostępu do zdeinstytucjonalizowanych i zintegrowanych usług społecznych w zakresie wsparcia rodziny (w tym wsparcia preadopcyjnego i postadopcyjnego) i pieczy zastępczej, w szczególności świadczonych w lokalnej społeczności, w oparciu o diagnozę sytuacji problemowej, zasobów, potencjału, potrzeb, m.in. poprzez:
W ramach projektów typu 5. realizowane będzie wsparcie mające na celu zwiększenie dostępu do zdeinstytucjonalizowanych i zintegrowanych usług zdrowotnych, w oparciu o diagnozę sytuacji problemowej, m.in. poprzez:
W ramach projektów typu 8. wspierane będą spersonalizowane, zdeinstytucjonalizowane usługi zdrowotne, w tym na rzecz:
Kluczowe wymagania:
Preferowane będą projekty:
Aktualny nabór dla projektów typu 1.-5. trwa od 15 marca do 24 kwietnia 2024 r.
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) to program operacyjny finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Program ten ma na celu wsparcie rozwoju innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki w Polsce. Duży nacisk kładzie przy tym na działalność badawczo-rozwojową (B+R).
Program stanowi atrakcyjną ofertę dla przedsiębiorców oraz odpowiada na największe wyzwania cywilizacyjne.
Działania w ramach FENG pomagają przedsiębiorcom sfinansować cały proces B+R+I, wspierają przedsiębiorstwa na każdym etapie rozwoju, umożliwiają rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej, a także umożliwiają finansowanie projektów wysokiego ryzyka oraz wspierają „zieloną” i cyfrową transformację przedsiębiorstw.
Program posiada także ofertę wsparcia wspólnych projektów badawczych dla przedsiębiorców i organizacji badawczych, aby umożliwić im rozwój innowacyjnych pomysłów.
Budżet programu FENG to ok 7,9 mld euro w podziale na:
W ramach FENG wyróżniono 4 priorytety:
Działania w ramach FENG, czyli Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, koncentrują się wokół następujących obszarów:
Wsparcie w zakresie innowacji obejmuje m.in.:
Wsparcie w zakresie rozwoju produktów i usług obejmuje m.in.:
Wsparcie w zakresie wzmocnienia konkurencyjności obejmuje m.in.:
Wsparcie w zakresie zrównoważonego rozwoju obejmuje m.in.:
Priorytet FENG.01 Wsparcie dla przedsiębiorców
Priorytet FENG.02 Środowisko sprzyjające innowacjom
Priorytet FENG.03 Zazielenienie przedsiębiorstw
Priorytet FENG.04 Pomoc techniczna
Program jest skierowany do:
Obejmuje to:
W 2024 r. pomorscy przedsiębiorcy będą mogli pozyskać środki finansowe m.in. w ramach następujących działań:
„Ścieżka SMART” to dotacja w ramach Działania 1.1 Priorytetu I. „Wsparcie dla przedsiębiorstw” programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.
Celem działania jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, ukierunkowane na wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych oraz cyfryzację i transformację przedsiębiorstw w kierunku zrównoważonego rozwoju, jak również internacjonalizację przedsiębiorstw i wzrost kompetencji kadr.
Dofinansowanie jest skierowane do:
Ścieżka SMART oferuje wsparcie finansowe, które może pokryć do 80% kosztów kwalifikowanych, m.in.:
Ścieżka SMART jest oparta na realizacji projektów modułowych, gdzie przedsiębiorca wybiera moduł obowiązkowy – tj. prace B+R lub wdrożenie ich wyników oraz dowolną liczbę modułów fakultatywnych.
Duże firmy muszą realizować moduł B+R, a mali i średni przedsiębiorcy muszą wybrać jeden z następujących modułów fakultatywnych.
Wnioski MŚP przyjmuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), a duże przedsiębiorstwa mogą zgłaszać projekty do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Nabory w konkursie Ścieżka SMART są cykliczne.
Celem konkursu „Granty na eurogranty” jest sfinansowanie kosztów przygotowania projektu planowanego do realizacji w ramach jednego z Programów Unii Europejskiej w szczególności:
Dofinansowanie mogą otrzymać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, które mają siedzibę lub oddział na terenie Polski i planują ubiegać się o dofinansowanie w konkursach organizowanych w ramach Programów UE w charakterze:
W ramach działania realizowane są projekty, które wspierają wzrostu innowacyjności i umiędzynarodowienia polskich MŚP oraz organizacji badawczych poprzez zwiększenie udziału tych podmiotów w programach UE zarządzanych centralnie, tj. przez KE, w szczególności:
Wsparciem objęte są działania polegające na przygotowaniu projektu realizowanego w ramach jednego z Programów UE zarządzanych centralnie. Są to działania podejmowane w związku z poszukiwaniem partnerów projektu, przygotowaniem, ewentualna korektą i prezentacją tego projektu w ramach oceny w jednym z Programów UE.
Najbliższy nabór zaplanowano od 18 kwietnia 2024 r. do 17 kwietnia 2025 r.
„Promocja marki innowacyjnych MŚP” to dofinansowanie działań ukierunkowanych na wzmocnienie potencjału eksportowego przedsiębiorców MŚP na rynkach międzynarodowych, realizowane w ramach Działania 02.25 Priorytetu FENG.02 „Środowisko sprzyjające innowacjom” programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027.
Dofinansowanie mogą otrzymać mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność na terenie Polski w jednym z poniższych sektorów gospodarki:
Środki z dotacji można przeznaczyć na działania promocyjne marki produktowej wnioskodawcy i Marki Polskiej Gospodarki, obejmujące m.in:
Najbliższy nabór zaplanowano od 25 kwietnia do 19 czerwca 2024 r.
Działanie „Kredyt ekologiczny” ma na celu wsparcie przedsiębiorstw w zakresie finansowania inwestycji proekologicznych.
Głównym założeniem projektu jest wsparcie przedsiębiorstw w transformacji zwiększającej ich efektywność energetyczną poprzez modernizację infrastruktury, w tym również poprzez inwestycje w nowe lub ulepszone produkty lub procesy.
Z Kredytu ekologicznego mogą skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy (MŚP) oraz małe spółki o średniej kapitalizacji (small mid-cap) i spółki o średniej kapitalizacji (mid-cap) prowadzący działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
W ramach działania przedsiębiorcy będą mogli realizować inwestycje na rzecz szerokorozumianej efektywności energetycznej, związane z energooszczędnością, w tym termomodernizacją budynków, a także zmianą źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne, oraz wymianą urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej efektywne energetycznie.
Efektem tej modernizacji musi być ograniczenie zużycia energii pierwotnej w zmodernizowanym obszarze o przynajmniej 30% w porównaniu do bieżącego zużycia.
Kredyt ekologiczny jest przyznawany w formie dotacji przeznaczonej na spłatę kredytu ekologicznego udzielonego przez bank kredytujący.
Bank kredytujący udziela kredytu na pokrycie kosztów kwalifikowalnych projektu (do 100%). Po prawidłowej realizacji inwestycji i osięgnięciu celów projektu ( min. 30% oszczędności energii pierwotnej) BGK wypłaci premię ekologiczną służącą częściowej spłacie kredytu udzielonego przez bank kredytujący. Premia ta wyliczana będzie w oparciu koszty kwalifikowane projektu.
Poziom dofinansowania może wynosić od 25% do 80% kosztów w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.
Instytucją ogłaszającą konkurs jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a najbliższy nabór zaplanowano od 25 kwietnia do 25 lipca 2024 r.
Innovation Coach to projekt skierowany jest do przedsiębiorców, którzy chcieliby prowadzić prace badawczo-rozwojowe, ale nie wiedzą jak ten proces rozpocząć oraz nie mają doświadczenia w pozyskiwaniu środków na działania B+R+I. Oferuje on oferuje bezpłatne doradztwo i wsparcie polskim przedsiębiorcom, którzy są zainteresowani rozwojem i wdrażaniem innowacyjnych pomysłów.
Innovation Coach jest skierowany do przedsiębiorców spełniających poniższe wymagania:
INNOSTART to z kolei instrument obejmujący wsparcie przedsiębiorstw z sektora MŚP rozpoczynających działalność innowacyjną, które nie posiadają doświadczenia w realizacji projektów B+R finansowanych z środków UE.
MŚP będący absolwentami Innovation Coach mogą skorzystać z:
Poprzez projekt INNOSTART nastąpi przygotowanie MŚP do działań w ramach projektów B+R na większą skalę, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie np. w ramach 1. Priorytetu FENG.
Wsparcie realizowane jest w ramach projektu grantowego.
Nabór niekonkurencyjny w ramach INNOSTART trwa do 31 grudnia 2024 r.
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) to program operacyjny, który ma na celu wsparcie rozwoju społecznego w krajach członkowski UE. Budżet tego programu wynosi 21,7 mld zł.
Wsparcie w ramach programu FERS będzie realizowane na rzecz m.in.:
W ramach FERS wyróżniono 6 priorytetów:
Działania w ramach FERS, czyli Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego, koncentrują się wokół następujących obszarów:
Wsparcie osób bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem, w tym osób z niepełnosprawnościami, osób z trudnościami w integracji społecznej, osób z problemami zdrowotnymi, osób młodych i osób starszych.
Wsparcie rozwoju dzieci i młodzieży, w tym zapewnienie dostępu do opieki przedszkolnej, żłobkowej i pozaszkolnej.
Podnoszenie jakości edukacji i kształcenia zawodowego, w tym rozwój kompetencji cyfrowych, kompetencji kluczowych i kompetencji społecznych.
Wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób z niepełnosprawnościami, osób z problemami zdrowotnymi, osób z trudnościami w integracji społecznej.
Wsparcie rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej, w tym w zakresie opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi i chorymi.
Wsparcie rozwoju opieki zdrowotnej, w tym profilaktyki zdrowotnej i promocji zdrowia.
Priorytet FERS.01 Umiejętności
Priorytet FERS.02 Opieka nad dziećmi i równowaga między życiem prywatnym i zawodowym
Priorytet FERS.03 Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami
Priorytet FERS.04 Spójność społeczna i zdrowie
Priorytet FERS.05 Innowacje społeczne
Priorytet FERS.06 Pomoc techniczna
Beneficjentami programu będą w szczególności:
W 2024 r. pomorscy przedsiębiorcy będą mogli pozyskać środki finansowe m.in. w ramach następujących działań:
„Kadry nowoczesnej gospodarki” to dotacja w ramach Działania 1.03 Priorytetu I. „Umiejętności” programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Celem działania jest wspieranie dostosowania pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian, wspieranie aktywnego i zdrowego starzenia się oraz zdrowego i dobrze dostosowanego środowiska pracy, które uwzględnia zagrożenia dla zdrowia.
Dofinansowanie jest skierowane do:
Działanie „Kadry nowoczesnej gospodarki” oferować będzie wsparcie finansowe, które może pokryć do 100% kosztów kwalifikowanych, m.in.:
DZIAŁANIA SZKOLENIOWE I DORADCZE dla pracowników przedsiębiorstw i innych pracodawców, realizowane w obszarach kluczowych dla rozwoju społecznogospodarczego kraju, w tym:
Realizowane będą działania szkoleniowe oraz doradcze w zakresie dostosowania się do zmian gospodarczych lub w związku z okresowymi trudnościami, a także wsparcie przedsiębiorstw rozpoczynających ponownie działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy otrzymają wsparcie w realizacji usług rozwojowych za pośrednictwem BUR oraz indywidualną diagnozę potrzeb i wsparcie mentoringowe lub konsultacyjne.
Zaplanowano dwa rodzaje działań w formie szkoleń oraz doradztwa związane z wdrożeniem Europejskiego Aktu o Dostępności (EAA):
Interwencja w zakresie wyzwań wynikających ze zmian demograficznych oraz na rynku pracy będzie skierowana do zespołów HR oraz menadżerów/kandydatów na menadżerów i będzie miała na celu przygotowanie pracodawcy do wprowadzenia i zarządzania zmianą w firmie związaną m.in. ze starzeniem się społeczeństwa czy zróżnicowaniem sposobu świadczenia pracy.
Wsparcie będzie również nakierowane na podnoszenie świadomości i kompetencji z zakresu zapobiegania dyskryminacji na rynku pracy oraz na ukazanie korzyści płynących z praktyk zarządzania różnorodnością w miejscu pracy.
ROZWÓJ KOMPETENCJI DOTYCZĄCYCH ZIELONEJ EKONOMII:
Wsparcie dotyczyć będzie m.in. korzyści biznesowych wynikających ze stosowania rozwiązań wpisujących się w obszar zielonej ekonomii oraz metod budowania przewagi konkurencyjnej w oparciu o rozwiązania zero i niskoemisyjne w przedsiębiorstwach. Wsparcie będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców, powiązanych z ich wielkością oraz specyfiką branżową.
Najbliższy nabór zaplanowany jest na maj 2024 r.
Celem Działania „Rozwój systemu edukacji” jest poprawa jakości, poziomu włączenia społecznego i skuteczności systemów kształcenia i szkolenia oraz ich powiązania z rynkiem pracy – w tym przez walidację uczenia się pozaformalnego i nieformalnego, w celu wspierania nabywania kompetencji kluczowych, w tym umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych, oraz przez wspieranie wprowadzania dualnych systemów szkolenia i przygotowania zawodowego.
Dofinansowanie będą mogły otrzymać mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.
W ramach działania realizowane będą projekty w kilku obszarach, m. in.:
KSZTAŁCENIE I DOSKONALENIE KADR SYSTEMU OŚWIATY:
ROZWÓJ NARZĘDZI I METODYKI KSZTAŁCENIA UKIERUNKOWANYCH NA WSPIERANIE KSZTAŁCENIA KOMPETENCJI KLUCZOWYCH I KWALIFIKACJI DOSTOSOWANY DO WYMAGAŃ RYNKU PRACY:
CYFRYZACJA W EDUKACJI:
W ramach tego działania w najbliższym czasie zaplanowano następujące konkursy:
Ich uruchomienie jest uzależnione od przyjęcia fiszki przez Komitet Monitorujący FERS.
Najbliższe nabory zaplanowano na kwiecień 2024 r.
Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) to program operacyjny, który ma na celu wsparcie rozwoju cyfrowego Polski. Budżet całego Programu wynosi 11,4 mld zł.
Wsparcie w ramach FERC koncentruje się na:
W ramach FERC wyróżniono 3 priorytety:
Działania w ramach FERC, czyli Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy, koncentrują się wokół następujących obszarów:
Celem tego obszaru jest zapewnienie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego (o przepustowości co najmniej 1 Gb/s) na terenie całej Polski. Dzięki temu obywatele, przedsiębiorcy i instytucje publiczne będą mogli korzystać z nowoczesnych technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja, big data czy internet rzeczy.
Celem tego obszaru jest poprawa jakości i dostępności e-usług publicznych. Dzięki temu obywatele będą mogli załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, w sposób szybki, łatwy i bezpieczny.
Celem tego obszaru jest podnoszenie umiejętności cyfrowych obywateli, przedsiębiorców i pracowników. Dzięki temu będą oni mogli efektywnie korzystać z nowoczesnych technologii cyfrowych w życiu codziennym i zawodowym.
Celem tego obszaru jest wspieranie współpracy między sektorami publicznym, prywatnym i społecznym w zakresie rozwoju cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych. Dzięki temu możliwe będzie wdrażanie innowacyjnych rozwiązań cyfrowych, które będą służyć poprawie jakości życia obywateli i rozwoju gospodarczego kraju.
Priorytet FERC.01 Zwiększenie dostępu do ultra-szybkiego internetu szerokopasmowego
Priorytet FERC.02 Zaawansowane usługi cyfrowe
Priorytet FERC.03 Pomoc techniczna
Program kierowany jest przede wszystkim do:
Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) to program operacyjny, którego głównym celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju Polski. Jest największym programem w całej Unii Europejskiej – zarówno pod względem alokacji, jak i liczby priorytetów rozwojowych. Budżet programu wynosi aż 29,3 mld euro (ok. 115 mld zł).
Wsparcie w ramach programu FEnIKS będzie realizowane na rzecz budowy nowoczesnej infrastruktury technicznej i społecznej.
Największe środki zostaną przeznaczone na energetykę i środowisko (9,7 mld euro) oraz transport (prawie 13 mld euro)
Głównym celem programu jest poprawa warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami rozwoju zrównoważonego, w tym poprzez:
W ramach FEnIKS wyróżniono 8 priorytetów:
Działania w ramach FEnIKS, czyli Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko koncentrują się wokół następujących obszarów:
Celem działań w zakresie transformacji energetycznej jest przejście Polski na gospodarkę niskoemisyjną, opartą na odnawialnych źródłach energii.
Celem działań w zakresie adaptacji do zmian klimatu jest zmniejszenie skutków zmian klimatu w Polsce.
Celem działań w zakresie poprawy bezpieczeństwa transportu jest zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach, kolei i w portach.
Celem działań w zakresie ochrony zdrowia jest zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług medycznych dla wszystkich obywateli Polski.
Celem działań w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego jest ochrona i rozwój polskiego dziedzictwa kulturowego.
Priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności
Priorytet FENX.02 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z EFRR
Priorytet FENX.03 Transport miejski
Priorytet FENX.04 Wsparcie sektora transportu z Funduszu Spójności
Priorytet FENX.05 Wsparcie sektora transportu z EFRR
Priorytet FENX.06 Zdrowie
Priorytet FENX.07 Kultura
Priorytet FENX.08 Pomoc techniczna
Program jest skierowany do szerokiego grona odbiorców, m. in. do:
W 2024 r. pomorscy przedsiębiorcy będą mogli pozyskać środki finansowe m.in. w ramach następujących działań:
„Efektywność energetyczna” to dotacja w ramach Działania 1.01. Priorytetu I. „Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności” programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko.
Celem działania jest wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Dofinansowanie jest skierowane m. in. do:
Wsparcie skierowane będzie m. in. na:
W przypadku projektów kompleksowych wspierane mogą być także elementy niewynikające z audytów energetycznych, jeżeli realizują szersze cele Europejskiego Zielonego Ładu, w tym strategii na rzecz Fali renowacji, np.:
Wsparcie dla elementów wykraczających poza audyt energetyczny będzie możliwe do wysokości 15% kosztów kwalifikowalnych projektu.
Maksymalny poziom dofinansowania w tym działaniu wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych.
Najbliższy nabór dla przedsiębiorców zaplanowany jest od 29 marca do 29 maja 2024 r.
Celem Działania „Gospodarka odpadami oraz gospodarka o obiegu zamkniętym” jest wspieranie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i gospodarki zasobooszczędnej.
W ramach działania realizowane będą następujące przedsięwzięcia:
O dofinansowanie w ramach projektów obejmujących systemy selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych mogą ubiegać się podmioty administracji publicznej oraz przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne.
Dofinansowanie w ramach projektów obejmujących rozwijanie recyklingu odpadów oraz optymalizację gospodarki surowcami i odpadami w przedsiębiorstwach w celu realizacji założeń GOZ będą mogli ubiegać się przedsiębiorstwa.
Maksymalny poziom wsparcia wyniesie do 85% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu.
Najbliższy nabór dla przedsiębiorstw zaplanowano na listopad 2024 r.
Celem Działania „Infrastruktura ciepłownicza” jest wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych.
W ramach działania interwencja dotyczy rozwoju skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji (w tym także energii elektrycznej, ciepła i chłodu w procesie trigeneracji) oraz rozwoju systemów ciepłowniczych i chłodniczych (również chłodu systemowego), w tym także magazynów energii cieplnej/elektrycznej przyczyniających się do integracji energii z OZE.
Wspierana będzie modernizacja już istniejącej sieci w kierunku poprawy efektywności energetycznej oraz realizacja projektów związanych z rozwojem systemów ciepłowniczych.
Jeżeli będzie to możliwe, wspierane będzie wykorzystanie rozwiązań mających na celu wdrożenie technologii wodorowych w energetyce i ciepłownictwie. W tym obszarze premiowane będą rozwiązania oparte na gazach odnawialnych.
Dofinansowanie otrzymają projekty, dla których planowane jest osiągnięcie statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i/lub chłodniczego w zakresie infrastruktury sieciowej, w tym:
Maksymalny poziom wsparcia wyniesie do 79.71% kosztów kwalifikowalnych.
Nabór wniosków zaplanowano na maj-lipiec 2024 r.
Celem Działania „Rozwój OZE” jest wspieranie energii odnawialnej zgodnie z dyrektywą (UE) 2018/2001, w tym określonymi w niej kryteriami zrównoważonego rozwoju.
Dofinansowanie będą mogły otrzymać mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.
Przykładowe typy projektów, na które przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dotację w tym działaniu to:
W przypadku projektów wykorzystujących:
jako źródło wytwarzania energii odnawialnej elektrycznej niezbędne będzie spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
W ramach programu przewidziane jest wsparcie większych instalacji, tj. instalacji o mocy:
Dodatkowym preferowanym elementem projektu zwiększającego produkcję energii z OZE są magazyny energii elektrycznej lub ciepła działające na potrzeby danego źródła, natomiast mogą one również stanowić oddzielną inwestycje, w celu połączenia z istniejącą instalacją do produkcji energii ze źródeł odnawialnych.
Maksymalny poziom wsparcia wynosić będzie do 79.71% kosztów kwalifikowalnych.
Najbliższy nabór zaplanowano od 29 marca do 29 maja 2024 r.
Celem Działania „Infrastruktura energetyczna” jest rozwój inteligentnych systemów i sieci energetycznych oraz systemów magazynowania energii poza transeuropejską siecią energetyczną (TENE).
Dofinansowanie będą mogły otrzymać mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa.
Dofinansowanie będzie udzielane w kilku obszarach:
INTELIGENTNE SIECI ELEKTROENERGETYCZNE
Wspierana będzie budowa, rozbudowa lub modernizacja linii elektroenergetycznych na wszystkich poziomach napięć, stacji elektroenergetycznych, jak i projektów zawierających oba ww. komponenty.
Wspierane projekty muszą służyć integracji OZE z siecią.
Dodatkowymi korzyściami realizacji projektu mogą być podniesienie efektywności energetycznej przesyłu/dystrybucji energii elektrycznej, stworzenie lepszych warunków rozwoju elektromobilności i zwiększenie poziomu niezawodności dostaw energii do odbiorców.
Projekty będą wdrażać wybrane funkcjonalności inteligentych sieci. Wsparcie uzyskają inwestycje wdrażające minimum trzy inteligentne funkcjonalności przyczyniające się do rozwoju OZE.
INTELIGENTNA INFRASTRUKTURA GAZOWA
Wspierane będą inwestycje związane z: budową, rozbudową, przebudową, zmianą przeznaczenia, przekształceniem lub modernizacją sieci przesyłowych i dystrybucyjnych gazu.
Inwestycje te będą technicznie przyszłościowe („future-proof”), tzn. uwzględniające przygotowanie sieci do wprowadzenia do systemu gazów odnawialnych i niskoemisyjnych, takich jak np. wodór, biometan, gaz syntezowy.
Działanie będzie także wspierać projekty związane z poprawą dostępności do gazu, poprzez rozwój sieci wyspowych, w oparciu o lokalne stacje regazyfikacyjne LNG.
Ponadto, przewiduje się wsparcie infrastruktury przeznaczonej do przesyłu lub dystrybucji gazów w pełni zdekarbonizowanych, w tym biometanu lub zielonego wodoru oraz infrastruktury dystrybucji i magazynowania zielonego gazu.
Maksymalny poziom wsparcia wynosić będzie do 79.03% kosztów kwalifikowalnych.
Nabór dla projektów dotyczących infrastruktury dystrybucyjnej, realizowanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych trwa do 22 kwietnia 2024 r.
Celem Działania „Woda do spożycia” jest wspieranie dostępu do wody oraz zrównoważonej gospodarki wodnej.
Wsparcie dedykowane jest projektom przyczyniającym się do poprawy systemów zaopatrzenia w wodę, oraz podnoszenia świadomości ekologicznej w zakresie oszczędzania wody.
Priorytetowo traktowane są przedsięwzięcia związane z efektywnym gospodarowaniem wodą do spożycia i poprawą jej jakości (np. modernizacja/naprawa sieci, inteligentne systemy monitowania i zarządzania siecią wodociągową, modernizacja SUW, promowanie oszczędności wody do spożycia przez mieszkańców i przedsiębiorstwa).
W ramach działania realizowane będą projekty związane z budową i modernizacją infrastruktury niezbędnej do ujęcia, uzdatniania, magazynowania i dystrybucji wody, w tym m.in.:
mających na celu zagwarantowanie dostępu ludzi do odpowiedniej ilości i jakości wody do spożycia.
Przedsięwzięcia związane z rozbudową systemów wodociągowych mogą być realizowane wyłącznie w sytuacji, gdy zapewniona jest już gospodarka ściekowa zgodna z przepisami krajowymi i unijnymi na danym obszarze.
O dofinansowanie mogą ubiegać się podmioty odpowiedzialne za realizację zadań związanych z zaopatrzeniem ludności w wodę.
Celem Działania „Transport intermodalny” jest rozwój i udoskonalanie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym poprawę dostępu do TEN-T oraz mobilności transgranicznej.
O dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorstwa działające w zakresie transportu intermodalnego.
Dofinansowanie otrzymają następujące typy projektów:
Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85% kosztów kwalifikowalnych.
Nabór wniosków zaplanowano na listopad 2024 r.
Jedną z osi oddziaływania Funduszy Europejskich jest wspieranie Obszarów Wiejskich ze względu m.in. na ich ograniczony dostęp do kapitału. Lokalne Grupy Działania (LGD) to partnerstwa terytorialne, które działają w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW).
LGD to instytucje zrzeszające organizacje i mieszkańców gmin wiejskich oraz wiejsko-miejskich.
W Polsce funkcjonują 324 lokalne grupy działania, których lokalne strategie rozwoju zostały wybrane do realizacji i finansowania ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania LEADER, które jest jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych narzędzi rozwoju obszarów wiejskich w Europie.
Interwencja ukierunkowana jest na budowanie lokalnej tożsamości bazującej na aktywizacji społecznej i przy wykorzystaniu miejscowych zasobów w sposób zapewniający najlepsze zaspokojenie potrzeb społeczności wiejskich, w tym poprzez wykorzystanie wiedzy, innowacji i rozwiązań cyfrowych.
Wdrożenie interwencji polega na realizacji przez lokalne grupy działania (LGD) wybranych strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR) na obszarach wiejskich.
W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2021-2027 na działania Lokalnych Grup Działania przeznaczono ponad 1,2 miliarda euro. Środki te są rozdzielane na podstawie konkursów organizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Celem działania LGD jest rozwój lokalny kierowany przez społeczność, czyli wdrażanie projektów, które odpowiadają na potrzeby i oczekiwania mieszkańców danego obszaru.
LGD realizują projekty w zakresie następujących dziedzin:
Istnieje wiele możliwości wspierania przez nas podmiotów z Pomorza. Do najpopularniejszych należą:
Tak – dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej wymagają prawie zawsze stworzenia biznes planu. Eksperci marki Doradcy365 pomagają w tym zakresie kompleksowo. Przykładowy program: https://doradcy365.pl/produkt/pozyskanie-dotacji-z-pup-dotacja-z-pup-na-rozpoczecie-dzialalnosci-gospodarczej/
Co do zasady dotacje są bezzwrotne, jeśli Wnioskodawca spełni założone warunki, poniesie wydatki zgodnie z zaplanowanymi we wniosku harmonogramem, prawidłowo rozliczy dotację etc.
Są również dotacje warunkowe, które podlegają częściowemu zwrotowi.
To zależy od programu. Są takie, które w 100% dają środki z góry, z których dokonuje się zaplanowanych (opisanych we wniosku) zakupów. Są też takie programy, które wypłacają zaliczkę od 20% do 85% dotacji, reszta musi być pokryta ze środków własnych. Zdarza się również, że konieczne jest poniesienie najpierw całości wydatków z własnych środków (ew. z pożyczek, kredytów, leasingu), a dopiero po ich dokonaniu następuje wypłata dotacji (refundacja wydatków). Szczegółowe zasady opisane są każdorazowo w dokumentacji konkursowej, np. regulaminie konkursu i wzorze umowy o dofinansowanie.
Jak powyżej, to każdorazowo zależy od konkretnego programu. Niektóre oferują pełne finansowanie z góry na zaplanowane zakupy, podczas gdy inne udzielają zaliczki w wysokości od 20% do 85% dotacji, a jeszcze inne wypłacają środki na zasadzie refundacji wydatków. Dokładne terminy finansowania są zawsze szczegółowo określone w dokumentacji konkursowej.
Czasami nie, a czasem 1 lub 2 osoby.
Najczęściej nie, ale czasem są programy, które dodatkowo premiują np. wyższą kwotą dotacji, jeśli istnieje możliwość utworzenia dodatkowych miejsc pracy nie tylko dla pomysłodawcy/właściciela firmy.
Nie, choć dobrze jest, aby projekt miał znamiona nowoczesności i/lub innowacyjności. Eksperci Doradcy365 pomagają w określeniu wymaganej innowacyjności i mogą podsunąć pomysły na innowacje, zarówno w skali lokalnej, regionalnej, ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej (przykładowa lista takich pomysłów znajduje się tutaj).
369,00zł
Wybierz opcje
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
369,00zł
Wybierz opcje
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
699,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
499,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
369,00zł
Wybierz opcje
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
2 199,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
1 999,00zł
Wybierz opcje
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
2 399,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
369,00zł
Wybierz opcje
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
3 399,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
999,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
369,00zł
Wybierz opcje
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page