Zobacz, jakie to proste!
Nasi doświadczeni eksperci szybko wstępnie przeanalizują Twoją sytuację w zakresie konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia.
Doradzimy Ci w zakresie przepisów prawa wodnego oraz możliwości korzystania z wód lub wykonywania robót wodnych, a także w zakresie formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego.
Napiszemy Ci, jakich dokładnie informacji potrzebujemy od Ciebie do opracowania niezbędnej dokumentacji. Na podstawie pełnomocnictwa możemy także pozyskać załączniki do opracowania.
Zapewniamy także reprezentację Klienta przed organem wydającym pozwolenie wodnoprawne, również w przypadku konieczności udziału w postępowaniach administracyjnych.
Na każdym etapie możesz również skorzystać z pomocy naszego eksperta.
Ile to potrwa?
Jeśli sprawnie odpowiesz nam na kilka prostych pytań, całą usługę wykonamy nawet w ciągu kilku dni roboczych. Termin może ulec wydłużeniu, np. w przypadku konieczności pozyskania wielu załączników.
Gwarancja rzetelności
Przygotowywanie wniosków dotyczących pozwoleń środowiskowych to nasza codzienność. Dla nas nie ma w tym nic skomplikowanego, dlatego spokojnie możesz nam zaufać. Dajemy Ci 100% gwarancję poprawności merytorycznej naszych usług.
Jak zacząć?
Skontaktuj się z nami! Jak wolisz – telefonicznie lub e-mailowo. Podaj nam dane kontaktowe do Ciebie i Twojej firmy (nazwa, adres, NIP, województwo i nr telefonu). Nasze dane kontaktowe znajdziesz na dole strony. Doradcy z Biura Obsługi Klienta wyślą Ci pisemną ofertę z zakresem naszej usługi, ceną oraz informacją o dalszej ścieżce postepowania. Czekamy zatem na kontakt od Ciebie!
Pozwolenie wodnoprawne to decyzja administracyjna, która upoważnia do korzystania z wód lub wykonywania urządzeń wodnych. Wydawane jest przez organy administracji publicznej, w zależności od rodzaju zamierzonego korzystania z wód.
Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane w przypadku:
Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest na czas określony, nie dłuższy niż 30 lat.
Obowiązkowi temu mogą podlegać m. in.:
Pozwolenia wodnoprawne wydaje się na podstawie operatu wodnoprawnego oraz zgromadzonych w toku postępowania dowodów, dokumentów i informacji.
Do podstawowych dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o pozwolenie wodnoprawne, należą:
Wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego należy złożyć do właściwego organu administracji publicznej, wraz z dokumentacją potwierdzającą spełnienie wymagań określonych w przepisach prawa wodnego.
Pozwolenie wodnoprawne jest ważne tylko wówczas, gdy jest wykonywane zgodnie z jego warunkami. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, organ administracji publicznej może wydać decyzję o cofnięciu pozwolenia wodnoprawnego.
Nie, pozwolenie wodnoprawne nie jest zawsze wymagane. Istnieją pewne wyjątki od tej zasady, w szczególności:
W przypadku wątpliwości, czy zamierzone korzystanie z wód lub wykonywanie urządzeń wodnych wymaga pozwolenia wodnoprawnego, należy skonsultować się z właściwym organem administracji publicznej lub doświadczonym ekspertem ds. ochrony środowiska.
Podstawą prawną pozwolenia wodnoprawnego jest ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478). Ustawa ta określa zasady gospodarowania wodami, w tym zasady korzystania z wód i wykonywania urządzeń wodnych.
Pełny tekst ustawy
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230001478/U/D20231478Lj.pdf
Zgodnie z art. 389 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478) jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na:
Ponadto zgodnie z art. 390 w/w ustawy Pozwolenie wodnoprawne jest wymagane również na:
Zgodnie z art. 394 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478) zgłoszenia wodnoprawnego wymaga:
Zgodnie z art. 395 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 1478) pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia wodnoprawnego nie wymaga:
Jakie sankcje karne grożą podmiotom zobowiązanym do uzyskania pozwolenia wodno-prawnego za działanie niezgodne z przepisami?
Zgodnie z art. 476 ustawy Prawo Wodne przewiduje się kary za niestosowanie się do przepisów:
Prosimy o kontakt z naszymi Doradcami (telefonicznie lub emaliowo) – zapytają oni Państwa o profil działalności i doradzą właściwą ścieżkę postepowania. Nasza usługa zawiera w sobie profesjonalną weryfikację podlegania obowiązkom pozyskania pozwolenia wodno-prawnego lub zgłoszenia.
Jeśli otrzymamy potrzebne dane oraz wymagane do wniosku załączniki, to zazwyczaj dokumentacja jest gotowa w ciągu kilku dni roboczych.
Możesz skorzystać z naszej kompleksowej usługi, w ramach której nasz ekspert ds. ochrony środowiska zweryfikuje, czy Twoja firma podlega obowiązkom wodno-prawnym.
Analiza konieczności uzyskania pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia pozwoli Ci: