Zobacz, jakie to proste!
Nasi doświadczeni eksperci szybko wstępnie przeanalizują dokumentację techniczną Twojego przedsięwzięcia.
Doradzimy Ci w zakresie obowiązujących przepisów prawa i konieczności opracowania raportu oceny oddziaływania na środowisko.
Napiszemy Ci, jakich dokładnie informacji potrzebujemy od Ciebie do przygotowania raportu.
Na każdym etapie możesz również skorzystać z pomocy naszego eksperta.
Ile to potrwa?
Jeśli sprawnie odpowiesz nam na kilka prostych pytań, całą usługę wykonamy nawet w ciągu kilku dni roboczych.
Gwarancja rzetelności
Przygotowywanie raportów oceny oddziaływania na środowisko to nasza codzienność. Dla nas nie ma w tym nic skomplikowanego, dlatego spokojnie możesz nam zaufać. Dajemy Ci 100% gwarancję poprawności merytorycznej naszych usług.
Jak zacząć?
Skontaktuj się z nami! Jak wolisz – telefonicznie lub e-mailowo. Podaj nam dane kontaktowe do Ciebie i Twojej firmy (nazwa, adres, NIP, województwo i nr telefonu). Nasze dane kontaktowe znajdziesz na dole strony. Doradcy z Biura Obsługi Klienta wyślą Ci pisemną ofertę z zakresem naszej usługi, ceną oraz informacją o dalszej ścieżce postepowania. Czekamy zatem na kontakt od Ciebie!
Raport oceny oddziaływania na środowisko jest dokumentem, który przedstawia potencjalny wpływ planowanego przedsięwzięcia na środowisko naturalne, zdrowie i warunki życia ludzi. Ma on na celu określenie, w jaki sposób i w jakim stopniu planowane przedsięwzięcie będzie ten wpływ wywierać.
Raport musi uwzględniać szczegółowe informacje dotyczące planowanych działań, na podstawie których organ będzie mógł podjąć właściwą decyzję, co do ich realizacji. Wymagania dotyczące treści raportu są ściśle określone w ustawie, w związku z czym musi być on w pełni merytoryczny i zgodny z wytycznymi.
Raport oceny oddziaływania na środowisko jest opracowywany przed realizacją inwestycji, a uzyskana decyzja DUŚ musi być załączona do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę dla planowanego przedsięwzięcia.
Raport oceny oddziaływania na środowisko dotyczy przedsięwzięć mogących zawsze znacząc oddziaływać na środowisko, które wymienione zostały w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz.U. 2019 poz. 1839 z późn. zm.), na przykład:
Obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko dla planowanego przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko stwierdza, w drodze postanowienia, organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien zawierać informacje umożliwiające analizę kryteriów wymienionych w art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz zawierać:
Jeżeli planowane przedsięwzięcie jest związane z użyciem instalacji, raport powinien zawierać także porównanie proponowanej technologii z technologią spełniającą wymagania, o których mowa w art. 143 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska.
Informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 4-8, powinny uwzględniać przewidywane oddziaływanie analizowanych wariantów na cele i przedmiot ochrony obszaru Natura 2000 oraz integralność tego obszaru.
W przypadku stwierdzenia, że przedsięwzięcie może znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000, raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien zawierać także dane pozwalające na ustalenie braku rozwiązań alternatywnych oraz informacje pozwalające na ustalenie, czy wymogi nadrzędnego interesu publicznego przemawiają za realizacją przedsięwzięcia.
Jeżeli planowane przedsięwzięcie stanowi inwestycję liniową celu publicznego, inwestycję celu publicznego z zakresu łączności publicznej o nieliniowym charakterze lub inwestycję celu publicznego o nieliniowym charakterze związaną z ochroną ludności przed powodzią i suszą, a proponowany przez wnioskodawcę wariant przebiega przez obszar parku narodowego lub rezerwatu przyrody, raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien zawierać także dane pozwalające na ustalenie braku rozwiązań alternatywnych.
W razie stwierdzenia możliwości transgranicznego oddziaływania na środowisko, informacje, o których mowa powyżej, powinny uwzględniać określenie oddziaływania planowanego przedsięwzięcia poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien uwzględniać oddziaływanie przedsięwzięcia na etapach jego realizacji, eksploatacji lub użytkowania oraz likwidacji.
Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko powinien uwzględniać informacje o środowisku wynikające ze strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, istotne z punktu widzenia danego przedsięwzięcia.
Autorem raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko oraz raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, a w przypadku zespołu autorów – kierującym tym zespołem powinna być osoba, która:
W razie konieczności (w zależności od rodzaju inwestycji lub od decyzji właściwego organu) pomagamy także w opracowaniu karty informacyjnej przedsięwzięcia.
Podstawą prawną dla inwestycji wpływających na środowisko jest Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz.U. 2023 poz. 1094).
Pełny tekst ustawy
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20081991227/U/D20081227Lj.pdf
Podstawą prawną jest również Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. 2019 poz. 1839 z późn. zm.).
Pełny tekst rozporządzenia
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001839/O/D20191839.pdf
Zgodnie z art. 74 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko raport oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko należy dołączyć do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w przypadku przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko lub mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (w przypadku gdy wnioskodawca wystąpił o przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko na podstawie art. 59 ust. 1 pkt 2).
Jakie sankcje karne grożą podmiotom zobowiązanym do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach za działanie niezgodne z przepisami?
Zgodnie z art. 136a w/w ustawy przewiduje się kary za niestosowanie się do przepisów:
Prosimy o kontakt z naszymi Doradcami (telefonicznie lub emaliowo) – zapytają oni Państwa o profil działalności i doradzą właściwą ścieżkę postepowania. Nasza usługa zawiera w sobie profesjonalną weryfikację podlegania obowiązkom uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Jeśli otrzymamy potrzebne dane, to zazwyczaj dokumentacja jest gotowa w ciągu kilku dni roboczych, jednak termin ten jest zależny od zakresu opracowania oraz przygotowania wymaganych analiz i załączników.
Możesz skorzystać z naszej kompleksowej usługi, w ramach której nasz ekspert ds. ochrony środowiska zweryfikuje, czy Twoja firma podlega obowiązkom uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Analiza konieczności uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach pozwoli Ci: