Jeśli jesteś rolnikiem, z pewnością interesuje Cię uzyskanie dodatkowych środków finansowych na rozwój swojego gospodarstwa. Na rynku dostępnych jest wiele programów dotacyjnych, które oferują dofinansowanie na różne cele. Poniżej przedstawiamy kilka programów, które warto rozważyć.
Jesteś rolnikiem i chciałbyś uzyskać dodatkowe środki finansowe na rozwój swojego gospodarstwa? Chcesz zastosować nowsze rozwiązania zapewniające maksimum skuteczności w zakresie rolnictwa, jak na przykład: modernizacja gospodarstwa, zakup nowoczesnego sprzętu, budowa nowych obiektów gospodarskich, wprowadzenie nowych technologii, wymiana nieefektywnych źródeł energii? A może chciałbyś zakupić ziemię rolną, zakupić nasiona, nawozy, środki ochrony roślin? A to tylko niektóre elementy, które możesz dofinansować środkami z dotacji dla rolników, poprawiając tym samym jakość i wydajność pracy.
Nie chcesz jednak tracić czasu na przedzieranie się przez gąszcz formalności?
Mamy dla Ciebie doskonałą ofertę.
Przeprowadzimy Cię przez cały proces uzyskania dofinansowania w ramach wybranego programu dotacyjnego dla rolników. Poniżej prezentujemy najciekawsze programy, z których warto skorzystać.
Współpracując z nami zyskasz ogrom czasu! Nasi eksperci przeglądają około 120 stron www. dziennie, szukając odpowiednich rozwiązań dotacyjnych.
Oprócz tego, nawiązują stałe współprace z Grantodawcami, zyskując informacje o naborach „z pierwszej ręki”.
W ramach naszych usług nasz Doradca:
Udzielimy także odpowiedzi na wszelkie pytania oraz przedstawimy Ci ofertę naszej pomocy na dalszym etapie (np. w zakresie pomocy w wypełnieniu wniosku).
Jednak największą zaletą współpracy z nami jest Twój spokój ducha, bo z nami nie przegapisz szansy na zdobycie dodatkowych środków na rozwój swojego gospodarstwa.
wypowiedź Pana Rafała Czerkawskiego z 2023 r.
Wspieramy naszych Klientów, pomagając im się rozwijać dzięki dotacjom. Ty możesz się skupić na swojej działalności, podczas gdy my zajmiemy się pozyskaniem środków.
Doradzamy firmom i osobom fizycznym już ponad 20 lat. Na tle konkurencji wyróżnia nas zatem doświadczenie, a naszą domeną jest terminowość, skuteczność, rzetelne doradztwo oraz satysfakcja klientów, o czym świadczą liczne pozytywne opinie.
Sukces klienta jest naszym sukcesem, dlatego współpracując z nami, masz pewność, że dajemy z siebie wszystko aby doprowadzić Twój projekt do końca.
Na co dzień zajmujemy się obsługą dotacji i wiemy, co jest potrzebne do ich otrzymania. Dlatego w ramach tej usługi kompleksowo przeprowadzimy Cię przez cały proces od zebrania informacji oraz dokumentów niezbędnych do przygotowania wniosku w wybranym programie aż do prawidłowego rozliczenia dotacji.
Samo złożenie wniosku o dofinansowanie nie wystarczy, trzeba to zrobić dobrze. Dlatego pomożemy Ci krok po kroku w pozyskaniu dotacji.
Zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji.
Praktycznie każdy rolnik może uzyskać dotację na realizację różnorodnych projektów i można dopasować odpowiedni dla niego program. Występują też programy, które preferują określony status Wnioskodawcy, np. kierowane są do określonych typów wnioskodawców, np:
Przyznanie dotacji może być również uwarunkowane rodzajem prowadzonej działalności, np.:
Dodatkowe kryteria to np.:
Lista możliwego przeznaczenia środków z dotacji dla rolników jest bardzo długa i różni się w zależności od wybranego programu, najczęściej można ją znaleźć w regulaminie danego konkursu.
Dotacje dla rolników można przeznaczyć m. in. na:
Inwestycje:
Produkcja rolna:
Przetwórstwo rolno-spożywcze:
Inne:
Istnieją programy, które wspierają rolników w różnych kwotach.
My prowadzimy poniższą systematykę dotacji dla rolników:
Należy na bieżąco śledzić informacje o planowanych konkursach w ogłaszanych z wyprzedzeniem harmonogramach naborów lub pozostawać w kontakcie z instytucjami, które takie konkursy organizują.
Doradcy365 służą pomocą w zakresie wskazania właściwych, aktualnych harmonogramów. Zazwyczaj z wyprzedzeniem około 1 roku dysponujemy wiedzą o planowanych konkursach, choć trzeba zaznaczyć, że Instytucje odpowiedzialne za organizację naborów nierzadko po kilka razy do roku aktualizują terminarze zawarte w harmonogramach.
W niektórych Instytucjach nabory odbywają się kilka razy do roku, a w innych tylko raz do roku lub nawet raz na kilka lat. Zazwyczaj występuje niedługi czas na złożenie wniosków od momentu ogłoszenia naboru do momentu ostatecznego terminu składania wniosków (najczęściej tylko kilka tygodni).
Z praktyki wiemy, że warto po ustaleniu tylko Instytucji, która może udzielać wsparcia na projekt, nie czekając na formalne ogłoszenie konkursu gromadzić dane i wstępnie przygotowywać wniosek i biznes plan czy inne wymagane dokumenty (w oparciu o ostatni formularz jaki obowiązywał w danym konkursie). Często jest to jedyna skuteczna metoda, aby zdążyć złożyć wniosek wystarczająco solidny jakościowo, aby miał szanse na uzyskanie dofinansowania.
Wnioski należy składać do Instytucji organizujących dane konkursy (nabory wniosków), a do najpopularniejszych należą:
W skali kraju, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe instytucje, które wspierają pośrednio lub bezpośrednio rolników, można liczyć nawet na ponad 100 różnych konkursów rocznie. W skali regionalnej województwa może być ich kilka-kilkanaście.
Dokładna liczba konkursów dotacyjnych dla rolników organizowanych w Polsce rocznie nie jest nigdzie oficjalnie publikowana. Wynika to z faktu, że konkursy te organizują różne instytucje na różnych szczeblach – krajowym, regionalnym i lokalnym.
Liczba konkursów zmienia się również w zależności od roku i dostępnych środków budżetowych. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby konkursów dotacyjnych dla rolników, co jest związane z wdrażaniem nowego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2023-2027.
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
W obecnej perspektywie najczęstszą formą jest składanie wniosków z pomocą specjalnych programów informatycznych tj. Generatorów Wniosków, które zostały opracowane na zlecenie Instytucji Zarządzających funduszami, można też nadal spotkać się (np. LGD) z obowiązkiem złożenia wniosku w formie emailowej lub papierowej – niekóre LGD.
Do wniosku należy dołączyć wymagane załączniki. W zależności od rodzaju inwestycji oraz Instytucji oceniającej mogą to być np:
Procedura jest zróżnicowana w zależności od Instytucji, do której są adresowane wnioski o dofinansowanie.
Najszybsze znane nam przypadku to niespełna 2 tygodnie od momentu złożenia wniosku do momentu podpisania umowy o dotację i wypłaty środków na konto Wnioskodawcy (dotyczyło to dotacji na szkolenia).
Najczęściej czas rozpatrywania wniosków wynosi od 5 do 9 miesięcy, choć zdarzają się zdarzają się również instytucje, w których czas rozpatrzenia wniosków jest dłuższy np. w przypadku dużych projektów w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Istnieje wiele zróżnicowanych zasad i wymogów towarzyszących ubieganiu się o dotacje. W skrócie najistotniejsze jest spełnienie tzw. kryteriów kwalifikowalności oraz zdobycie jak największej liczby punktów.
Szczegółowe wymogi, jakie należy spełnić w danym konkursie znajdują się w regulaminie oraz złącznikach w tym zwłaszcza w dokumencie ”Kryteria wyboru projektów”.
Istnieje wiele form wspierania rolników. Do najpopularniejszych, oprócz dotacji, należą:
1. Doradztwo rolnicze: rolnicy mogą skorzystać z pomocy doradców rolniczych, którzy świadczą usługi w zakresie m.in.:
2. Niskooprocentowane pożyczki i preferencyjne kredyty: oferowane są zarówno przez instytucje zarządzające funduszami unijnymy, jak i przez banki komercyjne.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) oferuje szereg programów kredytowych dla rolników, w tym:
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) także ma w swojej ofercie szereg instrumentów finansowych, w tym pożyczki i kredyty, mające na celu wspieranie rozwoju działalności rolniczej, np.:
Oprócz pożyczek, BGK oferuje rolnikom również preferencyjne kredyty, np.:
oraz Gwarancje dla sektora rolnego – produkt oferowany przez BGK w ramach Funduszu Gwarancji Rolnych (FGR), który ma na celu zabezpieczenie spłaty kredytów obrotowych i inwestycyjnych zaciągniętych przez rolników i przetwórców rolno-spożywczych.
3. Programy pomocowe: których celem jest łagodzenie skutków trudności ekonomicznych lub nadzwyczajnych zdarzeń. Programy te mogą obejmować m.in.:
4. Działalność edukacyjna i szkoleniowa: rolnicy mogą skorzystać z różnego rodzaju szkoleń i kursów, których celem jest podniesienie ich kwalifikacji zawodowych i wiedzy z zakresu rolnictwa. Szkolenia i kursy organizowane są m.in. przez:
5. Targi i wystawy rolnicze: Targi i wystawy rolnicze to doskonała okazja do zapoznania się z nowymi technologiami, produktami i usługami dla rolnictwa. Na targach i wystawach można również spotkać się z przedstawicielami firm rolniczych i instytucji rządowych.
Czym jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich?
PROW to program finansowany ze środków Unii Europejskiej, którego celem jest poprawa jakości życia na obszarach wiejskich. Program składa się z kilku osi priorytetowych, w ramach których realizowane są różne projekty i inicjatywy. Osią priorytetową nr 1 jest „Wzrost konkurencyjności sektora rolnego i leśnego”, w ramach której realizowane są projekty związane z rozwojem rolnictwa, leśnictwa i przetwórstwa. Osią priorytetową nr 2 jest „Poprawa środowiska i jakości życia na obszarach wiejskich”, a nr 3 to „Dywersyfikacja gospodarki wiejskiej i zwiększenie zatrudnienia”.
W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na wiele celów, takich jak: modernizacja gospodarstwa, zakup nowoczesnego sprzętu, budowa nowych obiektów gospodarskich, wprowadzenie nowych technologii, inwestycje w turystykę wiejską, rozwój infrastruktury, poprawa jakości wody i powietrza, wsparcie dla przetwórstwa rolno-spożywczego, ochrona zasobów przyrodniczych, edukacja i szkolenia dla mieszkańców obszarów wiejskich oraz wiele innych.
Wsparcie finansowe w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej na lata 2023-2027 będzie realizowane zgodnie z dokumentem Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR). W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich fundusze unijne na rozwój rolnictwa są dystrybuowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zreformowana Wspólna Polityka Rolna UE ma, m. in.:
Nowa WPR obowiązuje w pełni od stycznia 2023 r. i opiera się na rozporządzeniach Komisji Europejskiej.
Wsparcie obejmuje różne formy płatności bezpośrednich, takie jak: podstawowe wsparcie dochodów (odpowiednik JPO), płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników oraz wsparcie produkcji w 13 sektorach. Nowym elementem w systemie płatności bezpośrednich, mającym na celu promowanie praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, są ekoschematy (obszarowe i Dobrostan zwierząt). Ponadto, oferowane jest przejściowe wsparcie krajowe finansowane ze środków krajowych.
W ramach PS WPR wsparcie otrzyma także sektor pszczelarski oraz sektor owoców i warzyw. Rolnicy mogą ubiegać się o płatności na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, płatności ekologiczne oraz premie na zalesienia i zadrzewienia, a także systemy rolno-leśne.
Kontynuowane będą znane rozwiązania, w tym premie dla młodych rolników, inicjatywa LEADER oraz wsparcie modernizacyjne gospodarstw rolnych, z naciskiem na inwestycje proekologiczne, poprawę dobrostanu zwierząt i produkcję zgodną z najwyższymi standardami.
Interwencja I.10.1.1. Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacje) to działanie realizowane w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, będąca następcą znanego z lat poprzednich programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Organizatorem naboru jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Celem interwencji jest zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjności gospodarstw poprzez:
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie może ubiegać się rolnik, który prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność rolniczą, z której uzyskuje roczny przychód ze sprzedaży w wysokości co najmniej 75 tys. zł (w przypadku obszarów A, C i D) albo 45 tys. zł (w przypadku obszaru B).
O pomoc w celu zrealizowania inwestycji zbiorowej (możliwej tylko w obszarze D) może ubiegać się też grupa rolników, którą stanowi co najmniej trzech rolników.
Wysokość i forma wsparcia
Dofinansowanie ma formę dotacji – refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji.
Maksymalna wysokość pomocy na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo w ramach tej interwencji w okresie realizacji PS WPR wynosi:
W przypadku ubiegania się o pomoc w więcej niż jednym obszarze limity nie łączą się.
Minimalna kwota kosztów kwalifikowalnych wynosi 50 tys. zł.
Intensywność pomocy wynosi:
Warunki przyznania dotacji
W ramach interwencji możliwa będzie realizacja operacji w czterech obszarach:
Obszar A: Operacje dotyczące produkcji zwierzęcej polegające na:
Obszar B: Operacje dotyczące produkcji ekologicznej w gospodarstwach prowadzących produkcję ekologiczną polegające na:
Obszar C: Operacje dotyczące produkcji rolnej prowadzonej w gospodarstwie polegające na:
Obszar D Operacje dotyczące produkcji roślinnej polegające na zakupie maszyn do zbioru.
W ramach interwencji wspierane będą inwestycje materialne lub niematerialne związane z ww. operacjami, mające bezpośredni związek z działalnością rolniczą prowadzoną w gospodarstwie, w tym dotyczące przechowywania, suszenia, magazynowania oraz przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży a także zapewnienia pasz dla zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.
Nie przewiduje się wsparcia gospodarstw w zakresie:
Kluczowe wymagania
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków w obszarze B i C trwa od 21 listopada do 30 grudnia 2024 r.
Nabory w obszarach A i D planowane są w 2025 r.
Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu informatycznego ARiMR.
Interwencja I.10.2 Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej to działanie realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Organizatorem naboru jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Cele interwencji to m. in.:
Inwestycje w instalacje wytwarzające energię będą służyć wyłącznie zaspokojeniu potrzeb własnych beneficjenta w zakresie energii a zdolności produkcyjne tych instalacji nie przekroczą ekwiwalentu łącznego średniego rocznego zużycia energii termicznej i elektrycznej w danym gospodarstwie rolnym.
Maksymalna łączna zainstalowana moc urządzeń do produkcji energii nie może przekroczyć 50 kW.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
Program skierowany jest do rolników zainteresowanych inwestycją w instalacje odnawialnego źródła energii.
Wysokość wsparcia
Program zakłada maksymalną kwotę dotacji w wysokości:
Rolnik może skorzystać zarówno z obszaru A lub B, lub C.
Maksymalna kwota pomocy łącznie na obszary A i C nie może przekroczyć 1 700 000 zł, a na obszary B i C 400 000 zł, a intensywność pomocy wynosi do 65% kosztów kwalifikowalnych inwestycji.
Warunki przyznania dotacji
Wsparciem z interwencji będą objęte inwestycje materialne lub niematerialne, w szczególności dotyczące budowy lub zakupu:
Kryteria przyznawania pomocy
Kryteria wyboru mogą w szczególności dotyczyć:
W przypadku:
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 25 stycznia do 23 lutego 2024 r.
Wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem ARiMR.
I. 10.4. Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu to interwencja realizowana w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Celem interwencji jest ochrona zasobów naturalnych oraz klimatu poprzez wsparcie inwestycyjne. Ułatwi to gospodarstwom rolnym spełnianie warunków technicznych pozwalających na ograniczenie presji rolnictwa na środowisko naturalne.
Wsparcie otrzymają inwestycje mające na celu m.in. ograniczenie zużycia środków ochrony roślin lub nawozów, ograniczenie emisji zanieczyszczeń, w tym gazów cieplarnianych, amoniaku i odorów, zwiększenie sekwestracji oraz bioróżnorodności gleby przez właściwe użytkowanie gruntami, adaptację do zmian klimatu, w tym poprawę gospodarowania wodą w gospodarstwie.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach interwencji mogą ubiegać się rolnicy lub grupy rolników (co najmniej 3).
Wsparcie może zostać przyznane rolnikowi, który jest posiadaczem gospodarstwa o powierzchni UR nie większej niż 300 ha.
Pomoc przyznaje się, jeżeli rolnik prowadzi w gospodarstwie działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej i działalność ta nie jest prowadzona wyłącznie w celach naukowo-badawczych.
W przypadku gdy o pomoc ubiega się grupa rolników, pomoc przyznaje się, jeżeli każdy z rolników jest posiadaczem gospodarstwa spełniającego wyżej określone warunki.
Wysokość i forma wsparcia
Program zakłada wsparcie w postaci:
Limit pomocy na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo w okresie realizacji PS WPR wynosi 200 tys. zł.
Maksymalny poziom dofinansowania wynosi:
Warunki przyznania dotacji
Wspierane będą operacje mające na celu ograniczenie presji produkcji rolnej na zasoby środowiska naturalnego lub klimat albo pozwalających przystosować się do zmian klimatu. Pomoc będzie przyznawana na inwestycje materialne lub niematerialne zmierzające do:
Wsparcie uzyskają inwestycje, które dotyczą:
Pełny wykaz rodzajów inwestycji objętych wsparciem stanowi Załącznik 1 do „Wytycznych szczegółowych w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 dla interwencji I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”.
Do inwestycji niematerialnych (wartości niematerialnych i prawnych) zalicza się w szczególności:
Nabyciu programów komputerowych towarzyszy przeniesienie autorskich praw majątkowych (umowa przeniesienia autorskich praw majątkowych) do takich programów lub udzielenie licencji (umowa licencyjna) na korzystanie z tych programów. Oprogramowanie, z nabyciem którego nie łączy się uzyskanie licencji lub autorskich praw do programu, nie jest zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych, nawet gdy będzie wykorzystywane w okresie związania celem.
Kryteria przyznawania pomocy
Kryteria wyboru mogą obejmować m.in.:
Kluczowe wymagania:
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków zaplanowano od 23 października do 20 listopada 2024 r.
Wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu informatycznego ARiMR.
Interwencja I.10.5 Rozwój małych gospodarstw to działanie realizowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, która ma na celu wsparcie rozwoju gospodarstw rolnych o niewielkiej powierzchni. Stanowi kontynuację programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw”.
Istotne zmiany w porównaniu do wcześniejszego programu to, m.in.:
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie może ubiegać się rolnik, posiadacz gospodarstwa rolnego o wielkości ekonomicznej poniżej 25 tys. euro, który prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność rolniczą, z której uzyskuje przychód ze sprzedaży na ustalonym poziomie minimalnym.
Wysokość wsparcia
Dofinansowanie przyznawane jest w formie płatności ryczałtowej wypłacanej w dwóch ratach: 80% i 20%.
Program zakłada maksymalną kwotę wnioskowania w wysokości:
Intensywność pomocy wynosić będzie do 85% kosztów operacji.
Warunki przyznania dotacji
Środki z programu należy wykorzystać w całości na inwestycje w środki trwałe, np.:
W ramach tej interwencji mogą być wspierane wyłącznie takie operacje, które będą przyczyniały się do zwiększenia orientacji rynkowej gospodarstwa rolnego.
Inwestycje wymienione powyżej:
Nie przewiduje się wsparcia gospodarstw w zakresie:
Kryteria przyznawania pomocy
W celu uzyskania dotacji Wnioskodawca przedkłada biznesplan dotyczący rozwoju swojego gospodarstwa, w którym przedstawia koncepcję zmian w gospodarstwie służących zwiększeniu orientacji rynkowej gospodarstwa, w tym zmiany w zakresie wzrostu wartości sprzedaży produktów z gospodarstwa/produkcji rolnej oraz składa odpowiednio wypełniony wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Aby kwalifikować się do przyznania wsparcia należy uzyskać minimum 3 punkty, co stanowi 25 % maksymalnej liczby punktów, które można uzyskać w ramach przedmiotowej interwencji. Dzięki temu do realizacji zostaną wybrane operacje o odpowiedniej jakości, pozwalające zrealizować cel interwencji i zaspokoić związane z nim potrzeby.
Pomoc przyznaje się tylko raz w okresie realizacji Planu na osobę i na gospodarstwo.
Kryteria wyboru operacji mogą dotyczyć w szczególności:
Ponadto, przewiduje się preferencje dla kobiet.
Zobowiązania beneficjenta
Beneficjent zobowiązany jest w szczególności do:
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 25 lipca do 20 września 2024 r.
Kolejny nabór planowany jest w 2025 r.
Wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem systemu informatycznego ARiMR.
I.10.6.2. Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (dotacja) – w gospodarstwie to interwencja realizowana w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Celem interwencji jest realizacja działań inwestycyjnych, które mają wzmocnić pozycję rynkową rolników/mikroprzedsiębiorców, a także wpłynąć na dywersyfikację i skracanie etapów łańcucha żywnościowego.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie może ubiegać się:
Wysokość i forma wsparcia
W odniesieniu do zakładania i prowadzenia RHD – ryczałt na jednego beneficjenta w okresie realizacji Programu wynosi w zależności od wielkości operacji – nie więcej niż: 30 000 zł lub 60 000 zł lub 120 000 zł.
W odniesieniu do zakładania działalności gospodarczej/MOL w zakresie przetwarzania produktów rolnych – ryczałt na jednego beneficjenta w okresie realizacji Programu wynosi w zależności od wielkości operacji – nie więcej niż: 30 000 zł lub 60 000 zł lub 120 000 zł.
Wysokość ryczałtu wynosi maksymalnie 65% kosztów kwalifikowalnych.
W odniesieniu do kontynuacji prowadzenia działalności gospodarczej/MOL przez mikroprzedsiębiorcę – refundacja na jednego beneficjenta w okresie realizacji Programu wynosi maksymalnie 500 000 zł.
Intensywność pomocy w formie refundacji wynosi maksymalnie 50% kosztów kwalifikowalnych operacji.
Minimalna kwota pomocy na realizację operacji wynosi 10 000 zł.
Warunki przyznania dotacji
Dofinansowanie obejmie inwestycje materialne i niematerialne dotyczące przetwarzania lub sprzedaży/zbywania produktów rolnych oraz wytwarzania produktów nierolnych, z wyłączeniem produktów rybołówstwa i akwakultury.
Kryteria przyznania pomocy
Określone zostały następujące kryteria wyboru operacji:
Dodatkowo dla rolników rozpoczynających działalność przetwórczą:
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków prowadzony jest w trybie ciągłym.
Wnioski można składać w formie elektronicznej w systemie informatycznym ARiMR.
I.10.15. Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń to interwencja realizowana w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, w której organizatorem naboru jest Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Celem interwencji jest poprawa dobrostanu zwierząt (bydła i świń) poprzez realizację inwestycji, które wykraczają ponad odpowiednie minimalne normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa oraz powszechnie stosowanych praktyk.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie może ubiegać się rolnik, prowadzący chów lub hodowlę świń lub bydła.
Wysokość i forma wsparcia
W okresie programowania maksymalna wysokość pomocy udzielonej beneficjentowi i na jedno gospodarstwo nie może przekroczyć 150 tys. zł.
Intensywność pomocy wynosi do 65% kosztów kwalifikowalnych operacji.
Warunki przyznania dotacji
Dofinansowanie obejmie inwestycje mające na celu:
Kryteria przyznania pomocy
Kryteria wyboru będą dotyczyć w szczególności:
Dodatkowo dla operacji dotyczących dobrostanu bydła przewiduje się preferencje w zakresie wykorzystania pastwisk.
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków zaplanowano od 19 grudnia 2024 r. do 31 stycznia 2025 r.
Wnioski będzie można składać wyłącznie w formie elektronicznej w systemie informatycznym ARiMR.
I.11. Premie dla młodych rolników to interwencja realizowana w ramach PS WPR 2023-2027, skierowana do młodych osób, którzy chcą rozpocząć swoją działalność rolniczą.
Celem interwencji jest zachęcenie młodych ludzi do podejmowania działalności rolniczej oraz poprawa konkurencyjności polskiej wsi.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
Program skierowany jest dla osób rozpoczynających działalność rolniczą, którzy:
*Rozpoczęcie działalności rolniczej obejmuje, m.in.:
Co ważne, Premia dla Młodego Rolnika 2023 nie przysługuje również, gdy małżonek rolnika:
Wysokość i forma wsparcia
W ramach wsparcia można pozyskać bezzwrotną premię w wysokości 200 000 zł.
Wypłata środków następuje na rachunek bankowy wskazany w Umowie w dwóch transzach:
Warunki przyznania dotacji
Co najmniej 70% przyznanej premii musi być przeznaczone na zakup środków trwałych takich jak:
natomiast pozostałe 30% środków można przeznaczyć na środki do produkcji takie jak:
W tegorocznym naborze nie przewiduje się wsparcia dla gospodarstw w zakresie:
Kryteria przyznawania pomocy
Pomoc przyznaje się, jeśli Wnioskodawca złoży w terminie wniosek o przyznanie pomocy wraz z biznesplanem dotyczącym rozpoczynania i rozwoju działalności rolniczej w gospodarstwie oraz zobowiąże się do zrealizowania tego biznesplanu w terminie nie dłuższym niż 3 pełne lata kalendarzowe następujące po roku wyjściowym.
Biznesplan powinien zawierać spójną koncepcję rozpoczynania i rozwoju działalności rolniczej w gospodarstwie w w/w zakresie.
Biznesplan powinien przewidywać inwestycje w środki trwałe związane z rozpoczynaniem i rozwojem działalności rolniczej w gospodarstwie w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie, o szacunkowej wartości wynoszącej co najmniej 70% kwoty pomocy.
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków trwa od 19 czerwca do 19 sierpnia 2024 r.
Wnioski przyjmowane będą wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu informatycznego ARiMR.
Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027 kontynuuje dotychczasowe działania wspierające pszczelarstwo w Polsce. Utrzymano roczny poziom dofinansowania na poziomie 10 mln euro. Istotnym elementem jest rozszerzenie wachlarza interwencji o nowe wsparcie naukowo-badawcze.
Główne zmiany w systemie wsparcia pszczelarstwa obejmują:
Wsparcie pszczlarstwa obejmuje szereg interwencji:
Celem tych interwencji jest:
Celem interwencji jest rozwój kapitału ludzkiego w ramach szkoleń dla producentów sektora pszczelarskiego.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji mogą ubiegać się organizacje pszczelarskie działające w formie:
Wysokość i forma wsparcia
Refundacja do 100% określonych kosztów netto (bez VAT) szkoleń pszczelarzy i osób planujących założenie pasieki.
Warunki przyznania wsparcia
Koszty podlegające refundacji to w szczególności:
Celem interwencji jest wsparcie producentów produktów pszczelich nakierowane na modernizację gospodarstw pasiecznych dla zwiększenia ich konkurencyjności oraz opłacalności na rynku.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji może ubiegać się pszczelarz, producent produktów pszczelich.
Pszczelarz, producent produktów pszczelich może się ubiegać o pomoc również za pośrednictwem organizacji pszczelarskiej działającej w formie:
Wysokość i forma wsparcia
Refundacja do 60% kosztów netto zakupu nowego sprzętu pszczelarskiego, maszyn i urządzeń wykorzystywanych na potrzeby gospodarki pasiecznej.
Maksymalna wysokość pomocy przekazanej jednemu beneficjentowi w okresie jednego roku pszczelarskiego nie może przekroczyć 100 zł w przeliczeniu na jeden posiadany pień pszczeli i nie więcej niż 15 000 zł.
Organizacje pszczelarskie mogą ubiegać się o refundację udokumentowanych kosztów bezpośrednio związanych z wykonaniem projektu (np. księgowości, prac biurowych, nabycia materiałów biurowych, korespondencji, telekomunikacji), do 4% kwoty wsparcia udzielonej pszczelarzom za ich pośrednictwem, jednak kwota ta nie może przekraczać 65 zł w przeliczeniu na pszczelarza.
Warunki przyznania wsparcia
Przykładowe koszty podlegające refundacji to w szczególności zakup:
Celem interwencji jest wsparcie producentów sektora pszczelarskiego nakierowane na walkę z warrozą w formie refundacji leków warrozobójczych.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji może ubiegać się pszczelarz, producent produktów pszczelich prowadzący działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół, który może się ubiegać o pomoc za pośrednictwem organizacji pszczelarskiej działającej w formie:
Wysokość i forma wsparcia
Refundacji podlegają koszty poniesione w trakcie danego roku pszczelarskiego. Refundacja do 90% kosztów netto zakupu środków leczniczych warrozobójczych.
Refundacji mogą podlegać także koszty bezpośrednio związane z wykonaniem projektu,np. księgowości, prac biurowych, nabycia materiałów biurowych, korespondencji, telekomunikacji – w wysokości do 4% kwoty wsparcia udzielonej pszczelarzom za ich pośrednictwem, jednak kwota ta nie może przekraczać 30 zł w przeliczeniu na pszczelarza.
Warunki przyznania wsparcia
Pomoc przyznawana jest na zakup środków leczniczych warrozobójczych w ilości zgodnej z zaleceniem lekarza weterynarii.
Pomoc jest przyznawana również do nabycia produktów leczniczych do walki z warrozą, zawierających substancje czynne wymienione w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 (Dz. Urz. UE L 150 z 14.6.2018, str. 1) – w przypadku pasiek, których właściciele posiadają certyfikat produkcji metodami ekologicznymi.
Organizacje pszczelarskie mogą ubiegać się o refundację udokumentowanych kosztów bezpośrednio związanych z wykonaniem projektu (np. księgowości, prac biurowych, nabycia materiałów biurowych, korespondencji, telekomunikacji).
Celem interwencji jest wsparcie prowadzenia gospodarki wędrownej umożliwiającej przemieszczanie pni pszczelich na pożytki.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji może ubiegać się pszczelarz, producent produktów pszczelich.
Wysokość i forma wsparcia
Refundacja do 60% kosztów netto zakupu.
Warunki przyznania wsparcia
Refundacji podlegają koszty zakupu:
Celem interwencji jest poprawa wydajności i efektywności pasieki po zimowych osypach, pszczołami pochodzącymi z pasiek hodowlanych.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji może ubiegać się pszczelarz, producent produktów pszczelich prowadzący działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół, który może się ubiegać o pomoc za pośrednictwem organizacji pszczelarskiej działającej w formie:
Wysokość i forma wsparcia
Refundacja do 70% kosztów netto zakupu pszczół.
Organizacje pszczelarskie mogą ubiegać się o refundację udokumentowanych kosztów bezpośrednio związanych z wykonaniem projektu (np. księgowości, prac biurowych, nabycia materiałów biurowych, korespondencji, telekomunikacji), do 4% kwoty wsparcia udzielonej pszczelarzom za ich pośrednictwem, jednak kwota ta nie może przekraczać 30 zł w przeliczeniu na pszczelarza.
Warunki przyznania wsparcia
Wsparcie obejmuje zakup pszczół oraz refundację udokumentowanych kosztów bezpośrednio związanych z wykonaniem projektu.
Celem interwencji jest wsparcie w zakresie badania jakości produktów pszczelarskich.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji może ubiegać się pszczelarz, producent produktów pszczelich.
Wysokość i forma wsparcia
Refundacja do 90% kosztów netto.
Warunki przyznania wsparcia
Refundacji podlegają koszty:
Wsparcie może objąć także inwestycje w zasoby materialne i niematerialne, badania, eksperymentalne i innowacyjne metody produkcji oraz inne działania.
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabory wniosków w ramach wszystkich powyższych interwencji zaplanowano od 24 października do 22 listopada 2024 r.
Składanie wniosków o przyznanie pomocy i wszystkie inne sprawy związane z ubieganiem się o pomoc odbywa się w formie elektronicznej.
Agencją płatniczą realizującą interwencje w sektorze pszczelarskim jest ARiMR.
W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewidziano szereg interwencji mających na celu wsparcie polskiego sektora owoców i warzyw.
Wsparcie w sektorze owoców i warzyw obejmuje szereg interwencji:
Celem tych działań jest poprawa konkurencyjności branży, zwiększenie dochodów producentów oraz zapewnienie konsumentom dostępu do wysokiej jakości produktów po stabilnych cenach.
Celem interwencji jest poprawa wyposażenia technicznego organizacji producentów owoców i warzyw lub zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw wykorzystywanego do planowania i organizacji produkcji, w tym do utrzymania jakości produktu w procesie produkcji, dostosowywania tej produkcji do popytu, optymalizacji kosztów produkcji oraz stabilizacji cen producentów owoców i warzyw.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji mogą ubiegać się organizacje producentów i zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw.
Wysokość i forma wsparcia
Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Unijna pomoc finansowa jest równa w przypadku:
W przypadku kosztów personelu i kosztów administracyjnych związanych z zarządzaniem funduszem operacyjnym lub przygotowaniem, realizacją i monitorowaniem programu operacyjnego standardowa stawka ryczałtowa, wynosi maksymalnie 2% zatwierdzonego funduszu operacyjnego, obejmującego zarówno pomoc Unii, jak też wkład organizacji producentów lub zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw.
Warunki przyznania wsparcia
Wspierane będą inwestycje w aktywa materialne i niematerialne dotyczące:
Do wsparcia kwalifikują się inwestycje w aktywa materialne i niematerialne związane w szczególności z zakupem:
a także koszty:
Celem interwencji jest poprawa infrastruktury wykorzystywanej do koncentrowania dostaw pochodzących od członków organizacji producentów i zrzeszeń organizacji producentów owoców i warzyw oraz umieszczania produktów na rynku.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji mogą ubiegać się organizacje producentów i zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw.
Wysokość i forma wsparcia
Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Unijna pomoc finansowa jest równa w przypadku:
W przypadku kosztów personelu i kosztów administracyjnych związanych z zarządzaniem funduszem operacyjnym lub przygotowaniem, realizacją i monitorowaniem programu operacyjnego standardowa stawka ryczałtowa.
Warunki przyznania wsparcia
Wspierane będą inwestycje w infrastrukturę techniczną wykorzystywaną do koncentracji dostaw i umieszczania produktów na rynku owoców i warzyw.
Do wsparcia kwalifikują się koszty związane z inwestycjami w aktywa materialne i niematerialne służącymi w szczególności do realizacji następujących działań:
Do wsparcia kwalifikują się inwestycje w aktywa materialne i niematerialne związane w szczególności z:
Celem interwencji jest zwiększenie rozpoznawalności marki lub znaku towarowego organizacji producentów lub zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw, promocji produktów oferowanych przez organizację producentów lub zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw jak też promocji znaków jakości.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji mogą ubiegać się organizacje producentów i zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw.
Wysokość i forma wsparcia
Unijna pomoc finansowa jest równa w przypadku:
W przypadku kosztów personelu i kosztów administracyjnych związanych z zarządzaniem funduszem operacyjnym lub przygotowaniem, realizacją i monitorowaniem programu operacyjnego standardowa stawka ryczałtowa.
Warunki przyznania wsparcia
W ramach interwencji wspierane będą:
Celem interwencji jest skuteczne zarządzanie ryzykiem na rynku w latach wystąpienia kryzysu.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji mogą ubiegać się organizacje producentów i zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw.
Wysokość i forma wsparcia
Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowanych.
Unijna pomoc finansowa jest równa w przypadku:
W przypadku kosztów personelu i kosztów administracyjnych związanych z zarządzaniem funduszem operacyjnym lub przygotowaniem, realizacją i monitorowaniem programu operacyjnego standardowa stawka ryczałtowa.
Warunki przyznania wsparcia
Do wsparcia kwalifikują się koszty związane z przeprowadzeniem działań polegających na wycofaniu owoców i warzyw z rynku, z przeznaczeniem na:
Celem interwencji jest włączenie sektora owoców i warzyw w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz w działania na rzecz łagodzenia zmian klimatycznych.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji mogą ubiegać się organizacje producentów i zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw.
Wysokość i forma wsparcia
Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Unijna pomoc finansowa jest równa w przypadku:
Warunki przyznania wsparcia
Do wsparcia kwalifikują się koszty związane z inwestycjami w aktywa materialne i niematerialne służące do realizacji następujących działań:
Koszty kwalifikowalne dotyczą inwestycji w aktywa materialne i niematerialne związane w szczególności z:
Celem interwencji jest włączenie organizacji producentów owoców i warzyw do realizacji innowacyjnych operacji:
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie w ramach tej interwencji mogą ubiegać się organizacje producentów i zrzeszenia organizacji producentów owoców i warzyw.
Wysokość i forma wsparcia
Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Unijna pomoc finansowa jest równa w przypadku:
Warunki przyznania wsparcia
Do wsparcia kwalifikują się koszty usług służących realizacji działań podejmowanych w ramach działalności badawczo-rozwojowej, obejmujących badania aplikacyjne lub prace rozwojowe w zakresie:
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabory wniosków w ramach wszystkich powyższych interwencji zaplanowano od 20 czerwca do 19 lipca 2024 r.
Składanie wniosków o przyznanie pomocy i wszystkie inne sprawy związane z ubieganiem się o pomoc odbywa się w formie elektronicznej.
Agencją płatniczą realizującą interwencje w sektorze owoców i warzyw jest ARiMR.
Czym jest Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności?
KPO to program rządowy, którego celem jest odbudowa potencjału polskiej gospodarki utraconego w wyniku pandemii COVID-19 oraz wsparcie budowy trwałej konkurencyjności gospodarki i wzrost poziomu życia społeczeństwa w dłuższym horyzoncie czasowym.
KPO składa się z 54 inwestycji i 48 reform, które obejmują m.in.:
KPO jest finansowany z Funduszu Odbudowy i Odporności Unii Europejskiej, którego pula dla Polski wynosi około 34 mld euro. Fundusze te są przekazywane Polsce w formie grantów i pożyczek.
Realizacja KPO jest nadzorowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności przewidziano także szereg dotacji dla rolników.
Działanie A1.4.1. to bezzwrotna dotacja ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy, której celem jest wsparcie rozwoju polskiego sektora rolno-spożywczego poprzez inwestycje w dywersyfikację i skracanie łańcuchów dostaw, a także budowę odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu.
Interwencja „Wsparcie w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury” stanowi część w/w Inwestycji.
Celem konkursu jest zapewnienia wsparcia finansowego na zakładanie lub rozwój działalności w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury na obszarach wiejskich.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne prowadzące lub rozpoczynające działalność w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury, będące rolnikiem lub małżonkiem rolnika lub osobą uprawnioną do chowu, hodowli lub połowu ryb, pod warunkiem, że:
Wysokość wsparcia
Program zakłada maksymalną kwotę wnioskowania w wysokości 500 tys. zł, a wsparcie będzie udzielane w formie:
Intensywność pomocy wynosi do 70% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku młodego rolnika* oraz
do 60% kosztów kwalifikowalnych – w przypadku pozostałych wnioskodawców.
* Za młodego rolnika uznaje się osobę, która spełnia warunki udzielenia wsparcia określone w § 3 ust. 1 i 2, i która urodziła się po dniu 31 grudnia 1983 r.
Na realizację przedsięwzięcia możliwe jest uzyskanie zaliczki w wysokości do 50% całkowitej kwoty wsparcia.
Warunki przyznania dotacji
Środki z programu mogą być przeznaczone na inwestycje w nowe technologie, maszyny i urządzenia, a także na budowę lub modernizację zakładów przetwórczych, m. in. na:
Do kosztów kwalifikowalnych nie zalicza się:
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków w drugim naborze trwa od 2 stycznia 2024 r. do 2 lutego 2024 r
Wnioski o objęcie wsparciem składa się w ARiMR za pośrednictwem PUE.
Działanie A1.4.1. to bezzwrotna dotacja ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy, której celem jest wsparcie rozwoju polskiego sektora rolno-spożywczego poprzez inwestycje w dywersyfikację i skracanie łańcuchów dostaw, a także budowę odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu.
Interwencja Wsparcie w zakresie rolnictwa 4.0. stanowi część w/w Inwestycji.
Celem konkursu jest zapewnienia wsparcia finansowego na wdrożenia rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0, polegające na wdrożeniu systemów teleinformatycznych i rozwiązań cyfrowych do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu artykułów rolno-spożywczych.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie może ubiegać się osoba fizyczna, która co najmniej w dniu złożenia wniosku:
Wysokość wsparcia
Maksymalna kwota wsparcia to 200 tys. zł, a wsparcie będzie udzielane w formie płatności końcowej, która jest wypłacana po zrealizowaniu przedsięwzięcia.
Program przewiduje dofinansowanie do 65% kosztów kwalifikowalnych. Wsparcie to może być zwiększone i może wynosić nawet do 80% kosztów kwalifikowalnych w przypadku:
Na realizację przedsięwzięcia możliwe jest uzyskanie zaliczki w wysokości do 50% całkowitej kwoty wsparcia, jeżeli wnioskodawca wystąpił o przyznanie tej zaliczki i jej wypłatę we wniosku, a przedsięwzięcie nie zostało rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku.
Warunki przyznania dotacji
Środki można uzyskać na pokrycie kosztów wdrożenia rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0, w tym zakupu maszyn, sprzętu lub oprogramowania oraz ich montażu i instalacji, w szczególności czujników, sprzętu informatycznego i aplikacji, zakup patentów i licencji oraz koszty ogólne, bezpośrednio związanych z przygotowaniem i realizacją przedsięwzięcia, m. in.:
Terminy i miejsce składania wniosków
Najbliższy nabór planowany jest na koniec 2024 r./początek 2025 r.
Wnioski o objęcie wsparciem będzie można złożyć w ARiMR za pośrednictwem PUE.
Program „Ochrona wód przed azotanami” to inicjatywa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi z działalności rolniczej. Dotacje w ramach programu są przyznawane na realizację działań mających na celu ograniczenie emisji azotanów z gospodarstw rolnych.
Kto może się ubiegać o wsparcie?
O dofinansowanie mogą starać się rolnicy, którzy:
Co ważne, o wsparcie nie mogą ubiegać się:
Wysokość wsparcia
Program zakłada maksymalną kwotę wnioskowania na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo w wysokości 150 000 zł.
Dofinansowanie do poniesionych kosztów wynosi maksymalnie 50% (60% w przypadku młodych rolników).
Warunki przyznania dotacji
Środki można uzyskać na realizację inwestycji, związanej z produkcją zwierzęcą w zakresie zwierząt gospodarskich, która zapewni m.in.:
Koszty kwalifikowane objęte pomocą to m.in.:
Kryteria przyznawania pomocy
W ramach jednego naboru wniosków o przyznanie pomocy można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy dotyczący danego gospodarstwa. W przypadku złożenia w ramach jednego naboru wniosków o przyznanie pomocy więcej niż jednego wniosku o przyznanie pomocy dotyczącego danego gospodarstwa, ARiMR rozpatruje wyłącznie wniosek, który wpłynął jako pierwszy. Na operacje objęte pozostałymi wnioskami Agencja nie przyznaje pomocy.
O kolejności przysługiwania pomocy decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji określonych w przepisach § 13 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego.
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków zaplanowano od 20 lutego do 20 marca 2024 r.
Dokumenty będą przyjmować oddziały regionalne i biura powiatowe ARiMR. Wnioski można będzie dostarczyć osobiście lub przez osobę upoważnioną, wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP.
Program „Energia dla wsi” to inicjatywa kierowana do rolników oraz mieszkańców obszarów wiejskich, którzy chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii. Program finansowany jest ze środków Funduszu Spójności UE oraz budżetu państwa i jest organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Głównymi celami programu są:
Kto może się ubiegać o wsparcie?
Program skierowany jest do:
W przypadku osoby fizycznej, gdy instalacja OZE będzie służyła prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii, beneficjentem programu może być rolnik z zarejestrowaną daną działalnością.
zainteresowanych inwestycją w instalacje odnawialnego źródła energii.
Wysokość wsparcia
Program zakłada maksymalną kwotę dotacji do 20 mln zł. Dodatkowo można ubiegać się o niskooprocentowaną pożyczkę w maksymalnej kwocie 25 mln zł.
W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych.
Warunki przyznania dotacji
Środki z programu „Energia dla wsi” można pozyskać na realizację następujących inwestycji:
Co ważne, inwestycja nie może być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Przez rozpoczęcie inwestycji należy rozumieć podjęcie robót budowlanych lub złożenie pierwszego prawnie wiążącego zobowiązania do zamówienia urządzeń, lub jakiegokolwiek zobowiązania, które czynić będzie realizację inwestycji nieodwracalną.
Kryteria przyznawania pomocy
Wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Energia dla wsi” są oceniane według określonych kryteriów, które uwzględniają:
W ramach danego naboru wnioskodawca może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie tej samej inwestycji, w ramach tej samej formy dofinansowania. W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku na tą samą inwestycję, rozpatrzeniu podlega tylko pierwszy wniosek (decyduje kolejność wpływu).
Obowiązkowym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie jest Studium Wykonalności wraz z aktywnym modelem finansowym, opracowane wg instrukcji umieszczonej w pomocy kontekstowej Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) oraz zgodnie z „Instrukcją sporządzania Studium Wykonalności dla inwestycji objętej wnioskiem o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW”.
Terminy i miejsce składania wniosków
Nabór wniosków zaplanowano na IV kwartał 2024 r./I kwartał 2025 r.
Wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) NFOŚiGW przy zastosowaniu podpisu o którym mowa w § 2 ust. 4 Regulaminu naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W zależności od konkursu beneficjentami mogą być najczęściej rolnicy zarejestrowani w KRUS. Wyjątek stanowi program „Premie dla młodych rolników”, który wymaga nieprowadzenia działalności na min. 24 miesiące przed złożeniem wniosku o dotację.
Nie. Istnieje możliwość wielokrotnego korzystania z różnych dofinansowań, ograniczenie dotyczy natomiast możliwości skorzystania z danej dotacji na ten sam wydatek tylko raz, aby uniknąć zasady podwójnego dotowania.
To zależy od programu. Są takie, które w 100% finansują projekt i istnieje możliwości uzyskania tych środków z góry, z których dokonuje się zaplanowanych (opisanych we wniosku zakupów). Są też takie, które wypłacają zaliczkę od 20% do 50% dotacji, reszta musi być pokryta ze środków własnych. Bywają też takie programy, w których konieczne jest poniesienie najpierw całości wydatków z własnych środków firmy (ew. z pożyczek, kredytów) a dopiero po ich dokonaniu następuje wypłata dotacji (refundacja wydatków).
Szczegółowe zasady opisane sa każdorazowo w dokumentacji konkursowej, np. w regulaminie konkursu i we wzorze umowy o dofinansowanie.
Jak powyżej, to każdorazowo zależy od konkretnego programu. Niektóre oferują pełne finansowanie z góry na zaplanowane zakupy, podczas gdy inne udzielają zaliczki w wysokości od 20% do 50% dotacji, a jeszcze inne wypłacają środki na zasadzie refundacji wydatków. Dokładne terminy finansowania są zawsze szczegółowo określone w dokumentacji konkursowej.
Co do zasady dotacje są bezzwrotne, jeśli Wnioskodawca spełni założone warunki, np. zrealizuje zaplanowaną inwestycję, poniesie wydatki zgodnie z zaplanowanymi we wniosku harmonogramem etc.
Istnieje wiele instytucji, które posiadają wiedzę nt. dostępnych środków pomocowych dla rolników. Najpopularniejsze są Urzędy Marszałkowskie oraz krajowe instytucje pośredniczące, np. ARiMR.
Oczywiście rolnicy mogą skorzystać też z fachowych porad ekspertów marki Doradcy365, którzy bez trudu mogą wskazać różne przysługujące danemu rolnikowi dotacje czy preferencyjne formy finansowania.
Najczęściej tak – biznesplanu lub dokumentu zawierającego zbliżony zakres informacji w tym prognozy ekonomiczno-finansowe na okres realizacji projektu i jego trwałości.
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
499,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
299,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
999,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
1 850,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
499,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
2 750,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
3 999,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
1 499,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
3 999,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
299,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
1 000,00zł + VAT
Dodaj do koszyka
4 999,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
1 499,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu
369,00zł
Wybierz opcje
Ten produkt ma wiele wariantów. Opcje można wybrać na stronie produktu